برخورد شدید طالبان با خال‌کوبی؛ جان جوانان تتوکار در افغانستان در خطر است

Submitted on چ., 01/25/2023 - 09:32

تفکر خشن و محدود طالبان، نقش‌های زندگی جوانان افغانستان را بر آب کرده است، جوانانی که در سال‌های قبل یادگاری، خاطره و علاقه‌های‌شان را با استفاده از هنر تتو( خال‌کوبی) روی بدن‌شان نقش می‌کردند اکنون در تلاش محو این نقش‌ها از زندگی خویش هستند.

عبدالرحیم، هفت سال پیش در کنار دوستانش چندین نقش را بر بدن خویش خال‌کوبی کرد و این نقش‌ها تاکنون بر بدن او نمایان است.

هرچند در آن زمان خال‌کوبی چند نقش بر دست، شانه و سینه عبدالرحیم ۴۰ هزار افغانی هزینه برداشت، اما حضور طالبان و برخورد خشونت‌آمیز این گروه با جوانان باعث شده است که وی ۲۰ هزار افغانی پرداخت نماید تا نقش یادگاری دوستانش از بدن وی برای همیشه محو گردد.

عبدالرحیم این تصمیم را پس از شکنجه شدن دوستانش به خاطر داشتن خال‌کوبی روی بدن‌شان از سوی طالبان گرفته است.

او می‌گوید:

این جوان، دور از چشم طالبان برای از بین بردن نقش‌های روی بدنش به خانه یکی از تتوکارانی آمده که پیش از این  بر جسم مشتریانش نقش ایجاد می‌کرد.

نوید رسولی، هنرمند تتوکار پیش از حکومت طالبان در کابل روی بدن جوانان خال‌کوبی می‌کرد، اما اکنون وی نقش‌هایی را که با هزار زحمت ایجاد کرده به صورت پنهانی از بین می‌برد.

نوید رسولی که از سوی طالبان احساس خطر می‌کند، می‌گوید:

طالبان می‌گویند که تتو کردن و ایجاد نقش‌های دایمی بر روی بدن انسان در دین اسلام حرام است و کسانی که این کار را انجام می‌دهند، خلاف احکام اسلامی عمل کرده و گناهکار هستند.

این تفکر طالبان نوید را نیز در بر می‌گیرد، وی در گذشته با سرمایه‌گذاری ۴۰۰هزار افغانی وسایل خال‌کوبی را خریداری کرده بود، اما اکنون وسایلش را در پس‌خانه‌ها پنهان کرده و اسباب کاری تازه‌ای با هزینه ۸۰ هزار افغانی خریداری کرده است تا بتواند نقش‌های ایجاد شده بر روی بدن مشتریانش را محو نماید.

طالبان با قدرت گیری دوباره در افغانستان، محدودیت‌های زیادی بر زندگی شخصی و اجتماعی شهروندان افغانستان وضع کرده است، محروم کردن زنان از کار و تحصیل، حرام دانستن هنر موسیقی و مجسمه‌سازی، خال‌کوبی و حتی در بسا موارد سخن گفتن دختر با پسر را جرم و گناه می‌پندارند.

این گروه با وجود مخالفت‌های جدی داخلی و جهانی بر قیودات وضع شده پا فشاری دارد و ملاهیبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان گفته است که از اجرای احکام اسلامی به هیچ عنوان دست بر نمی‌دارد.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز