تأکید یک شاهزاده سعودی بر خرید سلاح از دیگر کشورها به جای آمریکا

Submitted on پ., 03/11/2021 - 01:04

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «عبدالرحمن بن مساعد بن عبدالعزیز» شاهزاده برجسته سعودی اعلام کرد که «آمریکا کشوری قدرتمند است و هر یک از کشورهای عربستان و آمریکا به یکدیگر نیاز دارند، اما گزینه‌های عدیده‌ای برای خرید سلاح برای جایگزینی واردات سلاح از آمریکا وجود دارد».

وی در گفت‌وگو با شبکه السعودیه افزود: «من معتقدم بسیاری از مواردی که عربستان سعودی از آمریکا وارد می‌کند در جهان جایگزین دارد».

بن مساعد که هیچ منصب رسمی بر عهده ندارد، اما از سوی میلیون‌ها نفر در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌شود، تصریح کرد: «آمریکا اگرچه برای عربستان بهترین شریک در همکاری نظامی است، اما جایگزین‌هایی وجود دارد».

وی با اشاره به تصمیم دولت بایدن برای توقف موقت فروش سلاح به عربستان گفت که «در اینصورت می‌توان سلاح را از کشورهایی مانند انگلیس و فرانسه و یا دیگر کشورها خریداری کرد».

شاهزاده سعودی تأکید کرد که طرح آمریکا برای توقف فروش سلاح به عربستان و محدود کردن همکاری نظامی با ریاض به وعده‌های انتخاباتی او باز می‌گردد.

جو بایدن پیش از ورود رسمی به کاخ سفید و در کمپین‌های انتخاباتی خود بارها از بازنگری در پرونده‌های خاورمیانه به ویژه عربستان و سرکوبگری‌های رژیم آل سعود در سایه حکمرانی «محمد بن سلمان» ولیعهد این کشور و نیز لزوم پایان دادن به جنگ یمن صحبت کرده بود.

چندی پیش وزارت خارجه دولت آمریکا به ریاست جو بایدن اعلام کرده بود که قصد دارد فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را به دلیل استفاده از آنها در جنگ یمن، به حالت تعلیق درآورد، لذا بسیاری از رسانه‌های آمریکایی این اقدام دولت جدید ایالات متحده را در راستای آغاز عملی شدن وعده‌های بایدن درباره پرونده‌های خاورمیانه تلقی کردند.

انتهای پیام

 

 

 

 

 

منبع
tasnim
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز