وزارت امور خارجه آمریکا نقض حقوق بشر در ایران را در گزارش سالیانه مورد توجه قرار داد؛ بلینکن: همچنان پشتیبان مردم هستیم

Submitted on س., 03/21/2023 - 11:40

روز دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ برابر با ۲۰ مارس ۲۰۲۳ این گزارش که شرحی بر وضعیت حقوق بشر در ١٩٨ کشور گیتی در سال ۲۰۲۲ است، منتشر شد.

وزیر امور خارجه آمریکا، در سخنانی هم‌راستا با گزارش از «مرگ غم‌انگیز مهسا امینی» یاد کرد.

آقای بلینکن، گفت که سرکوب اعتراضات ناشی از این رویداد توسط جمهوری اسلامی، کشته‌شدن صدها معترض مسالمت‌جو را که میان‌شان ده‌ها کودک دیده می‌شود، در پی داشته‌است.

او همچنین اظهار کرد که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، برای بازداشت «خودسرانه» هزاران شهروند معترض، از «شکنجه و خشونتی برپایه جنسیت» استفاده کرده‌اند.

به‌گفته آنتونی بلینکن، رژیم حاکم بر ایران با برگزاری محاکمه‌های نمایشی و اجرای شتاب‌زده اعدام‌ها، تلاش کرد تا در میان شهروندان بیش از پیش رعب‌افکنی کند.

وزیر امور خارجه ایالات متحده، همچنین ضمن اشاره به در بند کردن و محاکمه روزنامه‌نگاران و وکلا در ایران، گفت: جامعه جهانی سرکوب بی‌رحمانه معترضان ایرانی توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده‌است.

او اظهار کرد که جهان به پشتیبانی از مردم معترض ایران ادامه خواهد داد.

این دیپلمات برجسته همچنین در پیام نوروزی‌اش خطاب به مردم ایران، بر پشتیبانی ادامه‌دار ایالات متحده «از مساله حقوق بشر و مردمی که در جست‌وجوی آینده‌ای روشن هستند» تاکید کرد.

بلینکن با اشاره به سرکوب وحشیانه رژیم به‌ضد مردم و جای خالی بسیاری از شهروندان بر سفره هفت‌سین خانوادگی، گفت: سالی که گذشت، برای بسیاری از کسانی که نوروز را جشن می‌گیرند، دشوار بوده‌است.

در گزارش امسال وزارت امور خارجه آمریکا، در حوزه ایران، به اعتراضات سراسری در این کشور اشاره شده‌است.

در این گزارش نوشته‌شد که در پی جان‌باختن مهسا امینی، زنان و جوانان فعالانه و با سردادن شعار «زن زندگی آزادی» و «مرگ بر دیکتاتور» در خیابان‌ها حضور می‌یافتند.

در بخش «احترام به کرامت انسان» از این گزارش هفت سرفصلی، مواردی از نقض این مورد در ایران، از جمله «اعدام و کشتن سیاسی و غیرقانونی مخالفان و معترضان به رژیم» مورد توجه قرار گرفته‌است.

در این راستا به کشته‌شدن بیش از ۵۰۰ شهروند ایرانی اشاره شد که دست‌کم ۶۹ تن از آن‌ها کودک یا نوجوان بودند.

بازداشت خودسرانه، ربایش و ناپدیدسازی مخالفان، شکنجه و بدرفتاری با بازداشت‌شدگان در زندان‌هایی که از شرایطی مناسب برخوردار نیستند، نبود دادرسی‌های عمومی عادلانه و دخالت غیرقانونی در حوزه خصوصی شهروندان نیز مواردی است که در زمینه نقض کرامت انسانی به آن اشاره شد.

مساله «آزادی‌های مدنی و سرکوب» سرفصلی دیگر است که در گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمریکا مورد توجه قرار گرفت و در این راستا از سرکوب انواع آزادی در ایران، از جمله آزادی «تجمعات، مذهب، انجمن‌ها، خروج از کشور و حقوق پناه‌جویان» سخن به‌میان آمد.

از مواردی از نقض در «آزادی مشارکت در فرایند سیاسی» همچنین «فساد و فقدان شفافیت در حکومت» و نیز «موضع حکومت در برابر تحقیقات بین‌المللی و غیردولتی درباره موارد نقض حقوق بشر» در ایران نیز، در این گزارش سخن رفته‌است.

در گزارش سالانه این وزارت‌خانه به مساله «تبعیض و بدرفتاری‌های اجتماعی در بخش حقوق کارگران» ایران نیز پرداخته‌شد.

علاوه بر ایالات متحده، در واپسین روزهای سال ۱۴۰۱ جاوید رحمان، گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران، در گزارش خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل، به موارد گسترده و شدید نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی ایران طی ماه‌های گذشته اشاره کرد.

او گفت که مواردی از قبیل قتل، شکنجه، آدم ربایی، تجاوز و خشونت‌های جنسی که از مصادیق جنایت علیه بشریت و جنایات بین‌المللی است، می‌تواند در ایران صورت گرفته‌باشد.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز