درخواست قطع کامل اینترنت در زمان کنکور تجربی | کنکور به دلیل سرما و یخبندان لغو می‌شود؟

Submitted on ی., 01/15/2023 - 02:07

به گزارش همشهری آنلاین، حسن مروتی معاون سازمان سنجش امروز در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به برگزاری کنکور در روزهای ۲۹ و ۳۰ دی ماه ۱۴۰۱ و درخواست از وزارت ارتباطات برای قطعی اینترنت اظهار داشت: قطعی اینترنت یکی از راهکارهای کنترل تقلب در کنکور است ولی خانواده ها بدانند که در پی کشف یکی از شبکه های تقلب در لب تاپ فرد دستگیر شده آماری به دست آمد که ۵ هزار و ۵۰۰ دستگاه الکترونیکی متصل به اینترنت که برای تقلب در کنکور به کار می رود به خانواده ها و داوطلبان فروخته شده است.

وی افزود: درخواست ما این است که خانواده ها وارد این موضوع نشوند. این دستگاه ها بسیار پیشرفته هستند و وارد کشور می شوند.

مروتی یادآور شد: درخواست سازمان سنجش از وزارت ارتباطات این بود که در ساعات برگزاری کنکور به ویژه آزمون علوم تجربی اینترنت قطع شود چون پیش از این کارشناسان وزارت ارتباطات گفته بودند که قطع نقطه ای چندان موثر نیست و امکان دریافت آنتن وجود دارد. ضمن اینکه در هیچ کشوری در دنیا به شیوه ای که ما کنکور برگزار می کنیم کنکور برگزار نمی شود که بخواهیم مقایسه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: سازمان سنجش درخواست خود را برای قطعی اینترنت ارائه داده است اما تصمیم گیرنده اصلی وزارت ارتباطات است چرا که از نظر فنی آنها می توانند نظر بدهند. ضمن اینکه ما همه راه هایی که امکان تقلب در آن باشد را بررسی کرده ایم و قطعی اینترنت نیز یکی از این راه ها است.

معاون امور آزمون های سازمان سنجش گفت: اینکه گفته می شود سوالات در کانال ها و فضای مجازی با جواب منتشر شده و برخی خریداری کرده اند قطعا شیادی است. سوال فقط در سر جلسه امتحان به صورت پلمب شده در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

وی یادآور شد: متاسفانه وسایل الکترونیکی متنوعی که امکان اتصال به اینترنت را دارند وارد کشور شده اند که از آن جمله موبایل واره هایی هستند که در قالب خودکار، پاک کن، عینک و غیره در اختیار افراد است. افراد با این وسایل از سر جلسه از سوالات عکس می گیرند به بیرون می فرستند، عده ای در بیرون به سوالات پاسخ می دهند و دوباره جواب را به آن افراد بازگو می کنند.

مروتی اظهار داشت: در سنوات گذشته ما سعی کردیم با دستگاه های سیگنال یاب و آشکار ساز برخی را در سر جلسه پیدا کنیم. اما با وجود بیش از ۲ هزار حوزه فرعی ما احتمال می دهیم که برخی از داوطلبان این وسایل را همراه داشته باشند بنابراین با بازرسی بدنی و دستگاههای آشکار ساز سعی در کشف آنها داریم.

وی گفت: راه دیگر بررسی سوابق تحصیلی فرد است که اگر ناهمخوانی داشته باشد حتما بررسی می شود و با نتایج کنکور فرد آنالیز می شود. پاسخنامه های داوطلبان در دست ما امانت است و باید میان بچه ای که شبانه روز درس خوانده و فرد متقلب تفاوت باشد و عدالت آموزشی خدشه دار نشود.

معاون سازمان سنجش درباره تفاوت کنکور ۱۴۰۲ با گذشته اظهار داشت: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال ۱۴۰۲ کنکور دوبار برگزار می شود و پذیرش یک بار انجام می شود. ۴۰ درصد سابقه تحصیلی به صورت قطعی در نمره فرد موثر است. نسبت به گذشته نیز تعداد سوالات تعدیل شده است و در زمان آزمون فقط دروس تخصصی دارای دفترچه هستند و هر کدام پاسخنامه جداگانه دارند.

وی با اشاره به انتشار کارت ورود به جلسه کنکور از روز شنبه ۲۴ دی ماه گفت: کارت ورود به جلسه در اختیار داوطلبان قرار گرفته است و داوطلبانی که در دو یا سه گروه آزمایشی علاوه بر گروه آزمایشی اصلی خود شرکت کرده اند باید کارت آن را به صورت جداگانه دریافت کنند. در صورت نقص کارت نیز دقت کنند که برخی موارد از طریق سایت سنجش قابل انجام است و برخی از آنها باید در باجه رفع نقص تصحیح شود.

مروتی درباره وضعیت آب و هوایی و تاثیر آن در برگزاری کنکور ۱۴۰۲ گفت: کنکور قطعا در آخر هفته برگزار می شود و از نظر وسایل گرمایشی نیز با همه دستگاه ها هماهنگی های لازم انجام شده است و با توجه به اینکه محل برگزاری آزمون در مراکز آموزشی آموزش و پرورش، پیام نور، دانشگاه آزاد و دانشگاه های دولتی است برای این منظور تمهیدات اندیشیده شده است.

وی درباره برگزاری دوبار در سال کنکور گفت: اصل دو بار برگزاری خوب است و استرس داوطلبان را کاهش می دهد اما نقدهایی هم به مصوبه شورا وجود دارد که آیا سابقه تحصیلی دقیقی برای همه اجرا می شود که امیدواریم دقیق اجرا شود.

معاون امور آزمون های سازمان سنجش یادآور شد: اگر ادوات لازم فراهم شود سازمان سنجش ماهی یک بار هم حاضر است آزمون را برگزار کند. ضمن اینکه در کنکور ۱۴۰۲ نیز نمرات افراد تا دو سال اعتبار دارد.

وی درباره حذف کنکور و ایده آل آن برای داوطلبان گفت: کنکور به دلیل اینکه صندلی کافی برای برخی رشته های پرطرفدار نداریم حذف شدنی نیست. چرا که در چرخه تحصیل و شغل تا زمانی که اختلاف درآمد وجود دارد رقابت رشته ای نیز وجود دارد. اکنون ۷۰ درصد رشته ها عملا بدون کنکور و با معدل پذیرش دارند این دلیل بر بی اهمیت بودن این رشته ها نیست بلکه دلیل بر کم درآمدی آن رشته ها است که موجب شده کم طرفدار باشند.

مروتی در خصوص رعایت عدالت آموزشی با اعمال ۴۰ درصدی سابقه تحصیلی گفت: سازمان سنجش یک سازمان اجرایی است و نظر خود را اعمال نمی کند اما معتقدیم برای بررسی تاثیر این ۴۰ درصد باید کار تحقیقی صورت گیرد.

وی افزود: منتقدان و موافقان این موضوع باید بر اساس تحقیق نظر دهند. منتقدان می گویند که به دلیل سطح آموزشی بسیار متفاوت که از کپر تا غیر انتفاعی را دربرمی گیرد اعمال ۴۰ درصد سابقه تحصیلی یکسان از عدالت آموزشی به دور است. از سوی دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی و آموزش و پرورش معتقد هستند با این سابقه تحصیلی، تحصیل دوران دبیرستان اهمیت پیدا می کند و سرنوشت بچه ها در سه ساعت کنکور تعیین نمی شود.

معاون سازمان سنجش گفت: ایده آل این است که کنکور حذف شود اما با حرف و عمل نمی شود زیرا یک متغیر به تنهایی در آن دخیل نیست.

منبع
hamshahrionline
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز