عکاس ایرانی آسوشیتدپرس با عکس‌هایی از افغانستان برنده جایزه برتر فستیوال «ویزا برای تصویر» شد

Submitted on جمعه, 09/08/2023 - 17:30

ابراهیم نوروزی، عکاس ایرانی آسوشیتدپرس، از سال ۲۰۲۱ که طالبان در افغانستان به قدرت رسید، بیش از یک سال را در این کشور گذرانده است. گزارش تصویری او که در قالب عکس‌های رنگی تهیه شده، تلاش مردم افغانستان برای مقاومت و ادامه زندگی در شرایط بسیار سخت تحت سلطه طالبان را نشان می‌دهد.

ابراهیم نوروزی، در این مجموعه، پریشانی مردم کشوری را به تصویر می‌کشد که طبق گزارش سازمان ملل متحد با سوءتغذیه بی‌سابقه مواجه هستند. حدود نیمی از جمعیت امروز افغانستان در وضعیت گرسنگی حاد قرار دارند و اقتصاد این کشور رو به ویرانی است. 

از سوی دیگر، طالبان روز به روز محدودیت های بیشتری بر زنان اعمال می‌کنند تا جایی که اکنون زنان در جامعه تقریباً نامرئی شده‌اند. شمار کودکان کار هم به سرعت در حال افزایش است.

جایزه ویزای طلا جشنواره «ویزا برای تصویر» به بهترین گزارش تولید شده در سالی که گذشت، بین سپتامبر ٢٠٢٢ تا آگوست ٢٠٢٣، تعلق میگیرد.

از ابراهیم نوروزی که تقریبا یک دهه اخیر را با خبرگزاری آسوشیتدپرس همکاری کرده، پیشتر نیز سه بار توسط «ورلد پرس فتو» تجلیل شده است: وی در سال ۲۰۱۲ با مجموعه عکس‌هایی از اعدام قاتل سریالی زنان در قزوین و اعدام چهار نفر از عاملین حادثه تجاوز گروهی در خمینی‌شهر، برگزیده دوم بخش «موضوعات معاصر» جایزه جهانی «ورلد پرس فتو» شده و در سال ۲۰۱۳ نیز با مجموعه عکس «قربانیان عشق اجباری» از اهداف اسیدپاشی در ایران، جایزه اول بخش پرتره‌های مستند، و با مجموعه عکسی از زنان سوگوار در مراسم سنتی چهل منبر در خرم‌آباد با عنوان «عزادار» برنده جایزه دوم در بخش پرتره صحنه آرایی این جایزه سالانه خبری شد.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز