طالبان با کمک یک شرکت چینی استخراج نفت در شمال افغانستان را آغاز کرد

Submitted on ی., 07/09/2023 - 12:02

با آغاز استخراج نفت در افغانستان به کمک یک شرکت قراردادی چینی، شهاب‌الدین دلاور سرپرست وزارت معادن و نفت طالبان که به ولایت سرپل سفر کرده است، اظهار داشت که «در آینده‌ نزدیک، میزان استخراج نفت از چاه‌های این حوزه به ۱۰۰ تُن در روز خواهد رسید».

وی آغاز استخراج نفت از این حوزه را گامی مهم در راستای توسعه اقتصادی افغانستان دانست و وعده داد که زمینۀ کار برای شمار زیادی از ساکنان سرپل و سایر ولایت‌ها فراهم خواهد شد.

در همین حال همایون افغان سخنگوی وزارت معادن و نفت طالبان، در گفتگو با طلوع‌نیوز تصریح کرد: «در حوزه‌ آمو دریا، در مجموع ما ۹ چاه فعال داریم که فعلاً ظرفیت استخراج روزانۀ این چاه‌ها در حدود ۳۵۰ تن است.»

همزمان اتاق صنایع و معادن افغانستان نیز آغاز استخراج نفت در حوزه آمو دریا را گامی سودمند در راستای رسیدن به خودکفایی در این کشور دانست.

سخی احمد پیمان معاون اول اتاق صنایع و معادن افغانستان، در گفتگو با طلوع‌نیوز، ضمن اشاره به وجود ذخایر عظیم نفتی در حوزه آمو دریا، گفت: «امیدواریم با فرصتی که به‌وجود آمده در آینده شاهد خودکفایی نفت در افغانستان باشیم و بتوانیم تولید انرژی داشته باشیم و صنایعی که وابسته به نفت است را توسعه بدهیم.»

قرارداد واگذاری استخراج و پالایش نفت حوزه قشقری در ولایت سرپل از سوی طالبان به شرکت ملی نفت چین واگذار شده است. برخی کارشناسان مسائل اقتصادی از مسئولان طالبان خواسته‌اند که مواد نفتی استخراج شده از چاه‌های حوزه قشقری در داخل افغانستان پالایش شود.

عبدالنصیر رشتیا کارشناس مسائل اقتصادی، بر لزوم ایجاد پالایشگاه برای تصفیه‌ نفت در داخل افغانستان تأکید کرد و گفت که این امر هم می‌تواند نیازمندی‌های بازار داخلی افغانستان را مرتفع کند و هم بخشی از آن‌ به خارج از کشور صادر شود.

بنا به گفتۀ وزارت معادن و نفت طالبان، شرک ملی نفت چین در سال جاری میلادی، ۱۶۲ میلیون دلار در بخش استخراج نفت خام در بلاک قشقری حوزه آمو دریا سرمایه‌گذاری خواهد کرد که این سرمایه‌گذاری طی ۳ سال به ۵۴۰ میلیون دلار افزایش خواهد یافت.

پیش از این، شهاب‌الدین دلاور سرپرست وزارت معادن و نفت حکومت طالبان به هنگام انعقاد قرارداد استخراج نفت آمودریا با شرکت چینی، ضمن تاکید بر اینکه با آغاز کار استخراج نفت از این حوزه، تا سه سال دیگر نفت افغانستان به دیگر کشور های جهان صادر خواهد شد، گفته بود که سرمایه‌گذاری در این پروژه به ۵۴۰ میلیون دلار می‌رسد و برای بیش از سه هزار نفر زمینه کار ایجاد خواهد شد.

حوزه نفتی آمودریا در شمال افغانستان از بخش‌های نفت‌خیز این کشور است که در ولایت‌های سرپل و فاریاب قرار دارد.

هم اکنون افغانستان سوخت مورد نیاز خود را از کشورهای مختلف از جمله ایران و پاکستان وارد می کند.

این در حالی است که چین پس از خروج ایالات متحده آمریکا از افغانستان، تلاش‌های خود را برای دستیابی به ذخایر معدنی و انرژی این کشور به شدت افزایش داده است؛ به‌طوریکه در اوایل سال جاری میلادی، قرارداد ۲۵ ساله استخراج نفت در شمال افغانستان میان حکومت طالبان و یک شرکت چینی به نام «شرکت نفت و گاز آسیای مرکزی در سین کیانگ» (CPEIC) به امضا رسید.

امضای قرارداد استخراج نفت افغانستان میان چین و گروه طالبان، بزرگترین معامله اقتصادی میان دو کشور محسوب می‌شود.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز