پنج پژوهشگر فرانسوی نسبت به خطر جنگ میان ایران و اسرائیل هشدار دادند

Submitted on پ., 03/23/2023 - 07:43

آنان گفته‌اند که بنیامین نتانیاهو صریحاً "اولویت خود را ایران" اعلام کرده و خطر اقدام نظامی اسرائیل علیه ایران امروز بیش از هر زمان واقعی است به ویژه بعد از توافقات ابراهیم که به اسرائیل اجازه داده رسماً یا به طور مخفیانه حضور خود را در مرزهای ایران تقویت کند.

نویسندگان مقالۀ لوموند سپس افزوده‌اند که آخرین حملات به تأسیسات ساخت پهپاد در ایران شاید نخستین نشانه‌های اقدام‌های نظامی گسترده تر علیه ایران باشد.

به گفتۀ آنان نتایج چنین اقدام‌ نظامی علیه ایران در وضعیت حاضر به ویژه به دلیل جنگ اوکراین، بی ثباتی سیاسی و امنیتی از لبنان تا افغانستان و قفقاز به طرز استثنایی وخیم و نگران‌کننده خواهد بود. آنان سپس گفته اند که نخستین قربانیان چنین جنگی مردم ایران خواهند بود، زیرا افراطی ترین نیروهای ایدئولوژیک رژیم اسلامی به بهانۀ جنگ و اتحاد ملی برای سرکوب مطالبات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی مردم معترض ایران عزم خود را جزم و صفوف خود را منسجم و یکپارچه خواهند کرد.

نویسندگان مقاله سپس افزوده‌اند که چنین جنگی در منطقه با اقدام های تلافی جویانۀ رژیم ایران، متحد روسیه، و ورود حزب الله لبنان به جنگ روبرو خواهد شد که از امکانات نظامی لازم برای تهدید امنیت اسرائیل و متحدان جدید آن در خاورمیانه از جمله امارات برخوردار خواهد بود.

نویسندگان مقاله سپس تلویحاً افزوده اند که چنین جنگی پای فرانسه را نیز به میان خواهد کشید زیرا فرانسه با کشور امارات توافقات دفاعی و نظامی امضاء کرده است. نویسندگان مقاله سپس افزوده‌اند که پی آمدهای چنین آشوبی در منطقه، اروپا را نیز متأثر خواهد کرد و تأمین نیاز آن را به انرژی قویاً مختل خواهد  ساخت.

پژوهشگران فرانسوی وضعیت کنونی را از هر لحاظ به ویژه از منظر پیشروی‌های هسته‌ای ایران و خطر حملۀ نظامی اسرائیل به ایران اضطراری دانسته‌اند و ابراز امیدواری کرده‌اند که اروپا، آمریکا و همچنین روسیه و چین ابتکار عمل را در دست بگیرند و هر چه سریعتر و برای پیشگیری از وقوع یک منازعۀ گسترده با امضای توافقنامه‌ای برنامۀ اتمی ایران را مهار  کنند. چنین امیدی اما، پس از جنگ اوکراین و به دلیل صف آرایی‌کنونی میان غرب از یک طرف و روسیه و چین و ایران از طرف دیگر ناممکن به نظر می‌رسد.  

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز