نشست امنیتی افغانستان با حضور چین، هند و پاکستان در روسیه  برگزار می‌شود

Submitted on جمعه, 02/03/2023 - 11:30

حدود ۹ ماه پس از برگزاری چهارمین نشست امنیتی افغانستان در تاجیکستان که با تاکید بر تشکیل دولت فراگیر و بدون نماینده‌ای از گروه طالبان به پایان رسید، ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان، از برگزاری پنجمین نشست امنیتی در مورد این کشور در شهر مسکو خبر داد.

ضمیر کابلوف روز جمعه سوم فوریه/۱۴ بهمن، در گفت‌وگو با خبرگزاری تاس اعلام کرد که دبیران شورای امنیت کشورهای آسیای مرکزی و نمایندگان روسیه، چین، هند و پاکستان هفته آینده در این نشست چندجانبه در مورد وضعیت کنونی افغانستان با یکدیگر تبادل نظر خواهند کرد.

از زمان روی کار آمدن گروه افراطی طالبان در افغانستان در ۱۵ اوت سال ۲۰۲۱ و رویارویی مردم افغانستان با یک بحران انسانی و اقتصادی بی‌سابقه، تاکنون چهار نشست امنیتی در مورد وضعیت این کشور برگزار شده است.

چهارمین نشست امنیتی با محوریت افغانستان در تاریخ ۲۷ مه سال  ۲۰۲۲ میلادی، بدون طالبان و با حضور دبیران شورای امنیت هشت کشور ایران، روسیه، چین، هند، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان در شهر دوشنبه در تاجیکستان برگزار شد. 

حدود ۹ ماه پس از پایان چهارمین نشست امنیتی، پنجمین نشست در مورد وضعیت افغانستان در حالی برگزار می‌شود که طبق اعلام سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد، یونیسف، برنامه جهانی غذا...اغلب شهروندان این کشور با یک بحران انسانی و اقتصادی بی‌سابقه روبرو هستند.  

برنامه جهانی غذا پیشتر ضمن ابراز نگرانی در مورد وضعیت کودکان خانواده‌های تهی دست در افغانستان اعلام کرده بود که شهروندان فقیر این کشور با جدی‌ترین خطر قحطی در بیست سال اخیر مواجه شده هستند.

 

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز