خامنه‌ای از قانون «اقدام راهبردی» مجلس یازدهم که مانع امضای برجام شد، تمجید کرد

Submitted on چ., 05/24/2023 - 11:58

علی خامنه‌ای در جمع رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی که پس از انتخابات هیات رئیسه مجلس برای چهارمین سال یازدهمین دوره مجلس به دیدار او رفته بودند، گفت «این قانون کاملاً مشخص کرد که باید چه کار کنیم، الان هم داریم نشانه‌هایش را در دنیا مشاهده می‌کنیم.»

اظهارات رهبر جمهوری اسلامی در تمجید از این قانون مجلس در حالی مطرح می‌شود که حسن روحانی، رئیس جمهوری پیشین ایران تیرماه سال گذشته در سخنانی آن را مانع به ثمر رسیدن مذاکرات برجام و رفع تحریم‌ها دانست.

در آن زمان روحانی در دیدار با شماری از اعضای کابینه و مدیران دولتی دوره خود گفت: «ای کاش دچار ۹/۱۱ و مصوبه هسته‌ای مجلس نمی‌شدیم تا می‌توانستیم در اسفند ۱۳۹۹ تحریم‌ها را پایان دهیم.»

منظور رئیس جمهور سابق ایران از ۹/۱۱ روز نهم آذر ۱۳۹۹ است که مجلس شورای اسلامی کلیات طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» را با وجود مخالفت دولت و وزارت خارجه تصویب کرد.

علی خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود به بیان «اعتقاد» و «علاقه» خود به «مجلس انقلابی» پرداخت و با استناد به گزارش‌هایی که به دست او رسیده، گفت : «یکی از امتیازات مجلس یازدهم که من اصرار دارم این را بگویم و به زبان بیاورم ساده‌زیستی است».

ادعای رهبر جمهوری اسلامی درباره ساده‌زیستی نمایندگان درحالی مطرح می‌شود که از اوایل روی کار آمدن مجلس یازدهم، خبرهای زیادی درباره دریافت تسهیلات بانکی خارج از نوبت ونیز خودروهای رانتی از سوی آنان حاشیه ساز شده است.

چند هفته پیش و در جریان بررسی استیضاح وزیر صنعت،معدن و تجارت، احمد علیرضا‌بیگی مدعی شد که شماری از نمایندگان خودروی شاسی بلند «خارج از نوبت» دریافت کردند. این خبر در کنار انتظار مردم عادی برای قرعه کشی و تحویل با تاخیر خودروهای بی‌کیفیت ساخت داخل ایران جنجال برانگیز شده بود.

>> همچنین بخوانید : مجلس و دولت ایران همدیگر را به دریافت خودروی شاسی‌بلند رانتی متهم می‌کنند

چندی بعد رئیس کمیسیون اصل نود مجلس ضمن تایید ضمنی دریافت خودروها از سوی نمایندگان، این مساله را طبیعی دانسته و آن را با دریافت «برنج و روغن» در سایر ادارات مقایسه کرده و آن را  در زمره «امور رفاهی» به حساب آورده بود.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز