برگزاری دادگاه بدون دیدار متهمان با وکلا؛ آمریکا اتهام همکاری با نیلوفر حامدی و الهه محمدی را کرد

Submitted on چ., 05/24/2023 - 08:58

سه‌شنبه دوم خرداد، مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه خبر داد که برای الهه محمدی در هشتم خردادماه و برای نیلوفرحامدی در نهمین روز از همین ماه «وقت رسیدگی به پرونده در مرحله دادگاه بدوی» تعیین شده‌است.

او افزود: «دادگاه در روز‌های آتی دادگاه تشکیل و به اتهامات مطروحه مطابق موازین شرعی و مقررات قانونی با دقت کامل و سرعت مناسب رسیدگی می‌شود».

سخنگوی قوه قضاییه همچنین مدعی شد «وکلا با صرف وقت طولانی به مطالعه پرونده مبادرت کرده‌اند تا دفاع را تدارک ببینند».

اظهارات مسعود ستایشی در حالی است که این دو خبرنگار جوان که به‌تازگی در شمار صد چهره تاثیرگذار سال ۲۰۲۳ مجله تایم نیز قرار گرفته‌اند، بیش از ۲۰۰ روز را در بازداشت موقت سپری کردند تا به آن‌ها «تفهیم اتهام» بشود.

نیلوفر حامدی که موضوع جان‌باختن مهسا امینی در پی بازداشت توسط «پلیس امنیت اخلاقی» را پی‌گیری و هم‌رسان کرده‌بود، در سی و یکم شهریورماه ۱۴۰۱، توسط ماموران امنیتی رژیم حاکم بر ایران، بازداشت شد.

بازداشت الهه محمدی نیز یک هفته بعد و در پی پوشش خبری او از مراسم خاکسپاری مهسا امینی در سقز، رخ داد.

در نهمین‌ماه بازداشت #نیلوفر_حامدی و #الهه_محمدی زمان دادگاه درحالی تعیین شد که این موضوع نه به خودشان و نه به وکلا ابلاغ نشده و ما هم از طریق سخنگوی قوه قضاییه باخبر شدیم.کمتر از یک هفته تا برگزاری دادگاه مانده اما هنوز وکلا نتوانسته‌اند با موکلین خود ملاقات و گفت و گو کنند.

در راستای نزدیک شدن به زمان برپایی محکمه قضایی، کمیته حمایت از خبرنگاران، خواستار دسترسی این دو خبرنگار به وکلای‌شان شد.

این کمیته در بیانیه‌ای با محکوم کردن شدید عملکرد دستگاه قضایی جمهوری اسلامی در برخورد با خبرنگاران، افزود: خبرنگاری جرم نیست.

نیلوفر حامدی و الهه محمدی، در حالی توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی با اتهام «همکاری با دولت آمریکا» رو‌به‌رو شدند که سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، این همکاری را رد می‌کند.

متیو میلر، ضمن اعلام این‌که چنین اتهامی «آشکارا نادرست است» گفت: مقامات حکومت ایران، در درازای اعتراضات بارها حقوق مدنی مردم ایران را نقض کرده‌ و آن‌ها را به دلیل آن‌چه «آزادی‌های اساسی یک فرد» شمرده می‌شود، مجازات می‌کنند.

او افزود: این نه‌فقط اعضای جامعه ایران را که برای اعتراض به خیابان‌ها می‌آیند، در بر می‌گیرد، بلکه شامل روزنامه‌نگاران این کشور نیز می‌شود.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز