عبدالحمید اسماعیل‌زهی: مردم ایران گرسنه‌اند و از نبود آزادی و عدالت شکایت دارند

Submitted on جمعه, 05/26/2023 - 15:12

پیشوای مذهبی اهل سنت در ایران، روز جمعه پنجم خرداد با بیان این‌که ما در کشور شایسته‌سالاری دینی ندیدیم، نمایندگان مجلس را «گزینشی، غیرمستقل و غیرشایسته» خواند. او گفت: اگر نمایندگان مجلس گزینشی نبودند و اجازه می‌دادیم که افراد مستقل و شایسته وارد مجلس بشوند، بسیاری از این مشکلات پیش نمی‌آمد.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، در این راستا افزود: شما بهترین شایستگان اقوام را که در حد وزیر هستند، حتی در حد مدیرکل هم نگذاشتید. شما دنبال فردی می‌گردید که به شما وفادار باشد و برای خودتان کار کند.

مولوی عبدالحمید همچنین با انتقاد از این‌که اکنون ۵۳ میلیون تومان، برابر با یک‌هزار دلار است، شرایط را به‌طور تلویحی با اواخر دوران شاهنشاهی پهلوی، قیاس کرد و گفت: ما دلار را هفت تومانی را تحویل گرفتیم، چرا باید به ۵۳ هزار تومان برسد؟

او در بخشی دیگر از سخنرانی هفتگی‌اش مردم را «ولی‌نعمت و اصل» خواند و گفت: از مردم پرسش کنید. کشور متعلق به آن‌ها است. اگر من به جای شما بودم همه چیز را در اختیار مردم می‌گذاشتم و می‌گفتم تسلیم نظر جمهور هستم.

مولوی عبدالحمید در این راستا افزود که اگر هشتاد میلیون جمعیت وجود داشته باشد، هرچیزی که هفتاد یا شصت میلیون بخواهد را باید به آن تسلیم شد، تا مشکلات حل بشود.

این پیشوای شناخته‌شده مذهبی همچنین با گفتن نکاتی در مورد زنان ایران، خواستن احترام به آن‌ها شد. او گفت: با زنان با خشونت برخورد نکنید که جواب نمی‌دهد، بلکه با احترام رفتار کنید، تبعیض را برطرف کنید و آن‌ها را طرف مشورت خودتان قرار بدهید. 

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، برکندن روسری توسط زنان را نیز، نتیجه «عملکرد مسئولان» کشور دانست و گفت که این باعث عقده‌ای شدن زنان شده‌است. او افزود: موضوع «بی‌حجابی» با هیچ قانون و مصوبه‌ای حل نمی‌شود. باید حرمت و جایگاه زنان حفظ شود.

مولوی عبدالحمید در بخشی دیگر از سخنان این هفته، با استناد به گفته دبیر کانون وکلا، مبتنی بر احضار هفتاد وکیل، پرسید که در کجای گیتی چنین کاری را می‌کنند؟

این پیشوای برجسته اهل سنت افزود: وظیفۀ وکیل همین است که از حقوق مردم دفاع کند. وقتی شما این وکلا را احضار می‌کنید و دستگاه قضایی بعضی را به زندان می‌اندازد، دیگر چه کسی جرات می‌کند که کار وکالت را انجام بدهد؟

او همچنین ضمن دفاع از آزادی بیان و قلم، اظهار کرد: اگر آزادی بیان وجود دارد، چرا روزنامه‌نگاران به زندان می‌افتند؟

 در پی سخنرانی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، مردم زاهدان به‌سان هفته‌های پیشین به خیابان رفتند و با سردادن شعار «زندانی سیاسی، آزاد باید گردد» و «این آخرین پیام است، هدف کل نظام است» به رژیم حاکم بر ایران اعتراض کردند.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز