بازگشت شش فعال زیست‌محیطی به زندان پس از عدم موافقت با تمدید مرخصی آنان

Submitted on ی., 03/26/2023 - 08:00

به گزارش خبرگزاری هرانا، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، هومن جوکار، امیرحسین خالقی، طاهر قدیریان و سام رجبی، شامگاه شنبه پنجم فروردین، پس از آنکه تمدید مرخصی آنان با مخالفت مسئولین مواجه شد، به زندان بازگشتند.

این شش فعال زیست‌محیطی که در زمستان سال ۹۶ بازداشت و به زندان اوین منتقل شده و در حال گذراندن احکام حبس خود هستند، در روز ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ از زندان اوین به مرخصی اعزام شدند.

مراد طاهباز و عبدالرضا کوهپایه دو فعال دیگر زیست‌محیطی هم از جمله متهمان پرونده فعالان محیط‌زیست هستند که پیش از این در دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی محاکمه و به حبس محکوم شدند. 

مراد طاهباز، عضو هیأت مدیره موسسه حیات وحش میراث پارسیان بود که همراه با دیگر فعالان محیط زیستی در ۲۰ دی ماه ۱۳۹۶بازداشت شد. جمهوری اسلامی با آزادی این زندانی دو تابعیتی همزمان با آزادی عماد شرقی و سیامک نمازی، دو زندانی دیگر دو تابعیتی، موافقت نکرد.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی سابق قوه قضاییه، در ۲۹ بهمن ۱۳۹۸، از صدور رای قطعی دادگاه تجدیدنظر برای هشت متهم پرونده فعالان محیط‌زیستی خبر داده بود.

بر اساس رای دادگاه، مراد طاهباز و نیلوفر بیانی به اتهام همکاری با آمریکا به ده سال حبس و رد وجوه دریافتی از دولت امریکا محکوم شدند.

هومن جوکار و طاهر قدیریان به اتهام همکاری با دولت امریکا هر کدام به ۸ سال حبس و سام رجبی و سپیده کاشان دوست (کاشانی) به اتهام همکاری با دولت امریکا هر کدام به ۶ سال حبس محکوم شده بودند.

همچنین، امیرحسین خالقی حمیدی به اتهام جاسوسی به ۶ سال حبس و عبدالرضا کوهپایه به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور به تحمل ۴ سال حبس محکوم شد.

کاووس سید امامی، از دیگر متهمان پرونده فعالان زیست‌محیطی، در ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ در بازداشت در زندان اوین درگذشت.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز