آژانس زنان سازمان ملل در مورد نقض صریح حقوق زنان و دختران در افغانستان هشدار داد

Submitted on چ., 12/08/2021 - 12:53

آژانس زنان سازمان ملل متحد در تازترین گزارش خود ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت زنان و دختران افغانستانی در زیر سلطه طالبان، در مورد نقض صریح حقوق آنان هشدار داد.   

این گزارش که روز سه‌شنبه هفتم دسامبر/۱۶ آذر، تحت عنوان «هشدار جنسیتی» منتشر شد، تاکید دارد به رغم تضمین‌های پیشین گروه طالبان، زنان و دختران در افغانستان با محدودیت‌های جنسیتی روزافزونی از سوی این گروه روبرو هستند.  

طبق یافته‌های آژانس زنان سازمان ملل متحد، زنان و دختران در افغانستان پس از بازگشت طالبان به قدرت (۱۵ اوت ۲۰۲۱) با محدودیت‌های فروانی از جمله، آزادی بیان دست و پنجه نرم می‌کنند. 

گزارش اخیر این نهاد همچنین تاکید دارد که اغلب زنان شاغل در افغانستان شغل خود را از دست داده‌اند و این امر رسیدگی به نیاز‌های معیشتی آن‌ها را بیش از پیش دشوار ساخته است. 

آژانس زنان سازمان ملل متحد به نقل از آمار گزارشگران بدون مرز نوشته است که پیش از بازگشت طالبان به قدرت، بیش از ۷۰۰ زن در عرصه رادیو و تلویزیون در کابل کار می‌کردند اما حال تعداد آن‌ها به حدود ۱۰۰ نفر رسیده است.  

محرومیت از حق تحصیل و تشدید خشنوت علیه زنان یکی دیگر از نمونه‌های نقض حقوق دختران و زنان در افغانستان است که گزارش اخیر آژانس زنان سازمان ملل متحد به آن اشاره کرده است. این آژانس در پایان گزارش روز سه‌شنبه خود سه پیشنهاد برای حفاظت از حقوق و آزادی‌های زنان در افغانستان ارائه کرده است.  

احیای «جنبش زنان افغانستان» و حمایت از به رسمیت شناختن زنان در این کشور به عنوان شرکای برابر، نخستین پیشنهاد ارائه شده از سوی آژانس زنان سازمان ملل متحد است. طبق این پیشنهاد، زنان افغانستانی باید در  تمامی سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در کشور خود سهیم باشند. 

آژانس زنان سازمان ملل متحد، ارائه «خدمات حمایتی» برای زنان را به عنوان دومین پیشنهاد خود مطرح کرده است. این نهاد تاکید دارد، سرمایه‌گذاری و حمایت از مشارکت زنان و دختران در امور بشردوستانه به عنوان یک امر ضروری برای رفع نیازهای آن‌ها باید انجام شود.

 ایجاد یک مکانیسم مستقل نظارت بر حقوق بشر برای انجام تحقیقات و گردآوری اسناد و شواهد در مورد حقوق زنان، سومین و آخرین پیشنهاد ارائه شده از سوی آژانس زنان سازمان ملل متحد است. این آژانس ایجاد یک مکانیسم مستقل را برای حصول اطمینان از پاسخگویی مطابق به قوانین بین‌المللی حقوق بشر ضروری خوانده است.    

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز