آمریکا: جو بایدن با برگزاری اجلاس اقلیمی چه اهدافی را دنبال می کند؟

Submitted on پ., 04/22/2021 - 13:26

۴۰ نفر از رهبران جهان از جمله شی جین پینگ رئیس جمهوری چین و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، در نشست تغییرات اقلیمی به میزبانی جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا که به صورت ویدیوکنفرانس در روزهای پنجشنبه و جمعه برگزار می شود، شرکت می کنند.

وزارت امور خارجۀ آمریکا طی بیانیه ای اعلام کرد که ایالات متحده این نشست را نقطۀ آغازی برای تشکیل ائتلاف جهانی اقلیمی و فرصتی برای مذاکرات با کشورهای کلیدی در این رابطه می‌داند.در ادامۀ این بیانیه آمده است که این اجلاس نقطه عطفی مهم در راستای کنفرانس اقلیمی سازمان ملل متحد است که نوامبر سال جاری در گلاسکو برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اجلاس اقلیمی آمریکا به معنای بازگشت قدرتمندانۀ این کشور به خط مقدم مبارزه با تغییرات آب و هوایی پس از خروج دونالد ترامپ از توافق اقلیمی پاریس محسوب می شود.

در حالیکه هفت ماه تا اجلاس اقلیمی COP26 با شرکت ۲٠٠ رهبر جهان در ماه نوامبر در گلاسکو باقی مانده است، دولت جو بایدن با برگزاری این نشست آب و هوایی، پیشگام رهبری برای مبارزۀ جهانی علیه بحران گرمایش زمین برای رساندن میزان افزایش دمای زمین به ۱٫۵ درجۀ سانتیگراد شده است.

کارول ماتیو مسئول سیاست های آب و هوایی و انرژی اروپا در موسسۀ روابط بین الملل فرانسه، در این زمینه اظهار داشت: «آمریکا به عنوان میزبان در این اجلاس اقلیمی، تعهدات بلندپروازانۀ جدیدی را برای مقابله با تغییرات آب و هوایی اعلام خواهد کرد. همچنین انتظار می رود رهبران ۴۰ کشور جهان نیز استراتژی های جدیدی را در راستای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای برای دستیابی به اهداف توافق آب و هوایی پاریس، ارائه کنند».

وی افزود: «در این اجلاس، کشورهایی همچون کرۀ جنوبی، ژاپن و کانادا، می توانند تعهدات پیشین خود را بازنگری و اصلاح کنند که این یک پیروزی برای تیم جو بایدن به شمار می رود و نشان می دهد که تلاش های دیپلماتیک او به ثمر نشسته است».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، انتظار می رود ایالات متحدۀ آمریکا در جریان این نشست، تعهدات خود را در جهت کاهش ۵۰ درصدی تولید گازهای گلخانه ای تا سال ۲٠٣٠ نسبت به سطح سال ۲٠٠۵ ، تشریح کند.

فرانسوا ژمن پژوهشگر و کارشناس ژئوپولیتیک اقلیمی و استاد دانشگاه لِیژ، در این زمینه اظهار داشت: «هدف از اجلاس اقلیمی آمریکا، این است که اکثریت کشورها با بازنگری اهداف اعلام شدۀ پیشین، تعهدات خود را برای مقابله با بحران تغییرات اقلیمی افزایش دهند؛ بنابراین این اجلاس فرصتی برای اعلام تعهدات تازۀ کشورها است و صرفاً به مذاکرات ختم نمی شود».

کارشناسان آمریکایی با اشاره به ضرورت گام های تعیین کنندۀ ایالات متحده در زمینۀ تغییرات اقلیمی برای جبران سیاست های دولت ترامپ، خواستار تغییر و اصلاح رویکرد برخی دیگر از کشورها از جمله استرالیا شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ۲٧ کشور عضو اتحادیۀ اروپا توافق کرده اند که تولید گازهای گلخانه ای خود را تا سال ۲٠٣٠، در مقایسه با سال ١۹۹۰ ، حداقل ۵۵ درصد کاهش دهند.

این در حالیست که به رغم حضور ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در اجلاس اقلیمی آمریکا، تعهدات و موضع این کشور در خصوص تغییرات اقلیمی همچنان نامشحص است. ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه، طی یک سخنرانی بر تعهد مسکو جهت توسعۀ رویکردهای جدید در تولید انرژی و انطباق اقتصاد این کشور با چالش‌ تغییرات اقلیمی تأکید کرده است.

از سوی دیگر، شی جین پینگ رئیس جمهوری چین، با پذیرفتن دعوت جو بایدن برای شرکت در این نشست، قرار است طی یک سخنرانی، تعهدات اقلیمی و اقدامات پکن در راستای خنثی سازی انتشار گاز دی اکسید کربن تا پیش از سال ۲۰۶۰ را تشریح کند.

ایالات متحدۀ آمریکا و چین دو ابرقدرت اقتصادی جهان که در مجموع مسئولیت انتشار نزدیک به نیمی از گازهای گلخانه ای جهان را بر عهده دارند، به رغم تنش های جدی بر سر موضوعات مختلف، در مورد بحران جهانی تغییرات اقلیمی موضع مشترک دارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نقش هند نیز به عنوان سومین تولید کنندۀ گازهای گلخانه ای در جهان، در تلاش های بین المللی برای مقابله با تغییرات اقلیمی بسیار حائز اهمیت است اما اولویت های توسعه در جهت مقابله با فقر در این کشور، با استراتژی ها و تعهدات اقلیمی مغایرت دارد.

در این راستا، جو بایدن قصد دارد برای کمک به هند و کشورهای در حال توسعه، به تشریح استراتژی تأمین مالی و حمایت از کشورهای آسیب پذیر در مقابله با تغییرات اقلیمی بپردازد و بر تقویت سرمایه گذاری بین المللی جهت حمایت از گذار به سوی انرژی سبز در کشورهای در حال توسعه و نیز حذف تدریجی تولید گازهای گلخانه ای، تأکید کند.

همچنین یکی دیگر از چالش های این نشست، مدیریت محدود کردن تأمین بودجۀ نیروگاه های سوخت زغال سنگ توسط برخی کشورها از جمله چین، می باشد.

پیش از این، دو کشور ایالات متحدۀ آمریکا و چین، طی بیانیه ای مشترک که در جریان سفر جان کری نمایندۀ دولت آمریکا در امور اقلیمی به شانگهای و دیدار با همتای چینی او به امضا رسید، اعلام کردند که برای مقابله با بحران تغییرات اقلیمی، متعهد می شوند با یکدیگر و با سایر کشورهای جهان همکاری کنند.

بر اساس این بیانیۀ مشترک که روز شنبه ۱۷ آوریل/۲۸ فروردین منتشر شد، دو کشور تأکید کردند که «باید با جدیت و اضطرار، به مقابله با بحران تغییرات آب و هوایی پرداخته شود».

جو بایدن پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دستور بازگشت این کشور به توافق آب و هوایی پاریس را صادر کرد.

بر اساس توافق آب و هوایی پاریس، کشورهای امضا کنندۀ این پیمان متعهد می شوند که در جهت مقابله با خطرات گرمایش زمین، برای رساندن میزان افزایش دمای زمین به کمتر از ٢ درجۀ سانتیگراد، اقدامات لازم را انجام دهند.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز