آغاز رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی؛ واکنش کره شمالی: یک «تمرین تهاجمی»‌ است

Submitted on پ., 05/25/2023 - 08:59

به گزارش آسوشیتدپرس، این رزمایش به مناسبت هفتاد سالگی اتحاد نظامی سئول و واشنگتن‌ در پنج مرحله اجرا می‌شود و تا ماه ژوئن ادامه خواهد داشت. کره شمالی معمولا به چنین رخدادهایی با آزمایش موشکی یا برنامه‌های آزمایشی نظامی واکنش نشان می‌دهد.

پیش‌تر وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای درباره همین رزمایش گفته بود که ‌این برنامه‌ها برای تقویت قابلیت‌های عملیاتی مشترک بین متحدان آمریکا انجام می‌شود. همچنین تاکید شده بود که ایالات متحده و کره جنوبی با اجرای چنین برنامه‌هایی به دنبال جلوگیری از «تهدیدهای هسته‌ای و موشکی کره شمالی» هستند.

کره شمالی از آغاز سال ۲۰۲۲ به این سو بیشتر از ۱۰۰ موشک را آزمایش کرده است. ناظران می‌گویند این آزمایش‌ها برای بهبود وضعیت تسلیحاتی کره شمالی انجام می‌شود تا این کشور بتواند در مذاکره‌های دیپلماتیک امتیازهای بیشتری از رقبای سیاسی خود بگیرد.

>> همچنین بخوانید : کره شمالی: رزمایش نظامی آمریکا و کره جنوبی منطقه را به سوی جنگ هسته‌ای سوق می‌دهد

مانور تازه آمریکا و کره جنوبی یکی از بزرگترین عملیات از این نوع است. بنا به اطلاعات منتشر شده توسط وزارت دفاع کره جنوبی،‌ از سال ۱۹۷۷ تاکنون یازده تمرین نظامی مشترک بین این کشور و ایالات متحده آمریکا اجرا شده است.

بنابر اعلام طرفین، قرار است در این رزمایش مشترک مجموعه‌ای از جت‌های جنگنده، بالگردهای شکاری، تانک و سیستم‌های پرتاب موشکی از هر دو طرف در این مانور شرکت کنند. جزییات بیشتری از تسلیحاتی که قرار است در این عملیات مورد استفاده قرار بگیرد،‌ منتشر نشده است اما در آخرین مانور مشترک دو کشور که در سال ۲۰۱۷ میلادی برگزار شد، از دست‌کم ۲ هزار سرباز و ۲۵۰ سلاح و مهمات از هر دو کشور بهره گرفته شده بود.

چند روز پیش، رسانه اصلی دولت کره شمالی این مانور را یک «مشق نظامی عادی با هدف کره شمالی» توصیف کرده بود.

>> همچنین بخوانید : آمریکا و کره جنوبی علیرغم تهدیدات کره شمالی مانور هوایی مشترک خود را به اجرا درآوردند

در رزمایش مشترک سالانه کره جنوبی و آمریکا معمولا جدال‌های لفظی متعددی هم بین سئول و پیونگ یانگ شکل می‌گیرد. به عنوان نمونه،‌ در جریان برگزاری یکی از مانورهای دو کشور در سال ۲۰۱۳، کره شمالی تهدید کرد راه‌های ارتباطی دو کشور را به طور کامل مسدود می‌کند.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز