زن‌های افغان با وجود نیروهای طالبان در خیابان‌‌های کابل برای دفاع از حقوق‌شان تظاهرات کردند

Submitted on پ., 11/24/2022 - 07:42

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، این زن‌های معترض که اکثرا عینک آفتابی بر چشم و روسری بر سر داشته و همچنین ماسک‌های جراحی بر صورت گذاشته بودند، راهپیمایی‌شان را از بیرون یک مسجد در مرکز شهر کابل آغاز کردند.

در همین حال، نیروهای طالبان سوار بر موتورهایی که آرم سرویس‌های اطلاعاتی بر آن دیده می‌شد در آن حوالی تردد کرده و بخشی از نیروها نیز با دردست‌داشتن سلاح، مقابل این گروه در خیابان قدم می‌زدند.

این خبرگزاری گزارش می‌دهد بر پلاکاردی که یکی از شرکت‌کنندگان در دست داشت، به فارسی دری نوشته ‌شده‌بود: «ما تا آخر برای حقوق خود می‌جنگیم و تسلیم نمی‌شویم». در پوستری دیگر نیز می‌شد این جمله را خواند: آمریکا و غرب به زنان افغان خیانت کرده‌اند.

بر پایه این گزارش، زنی دیگر نیز پوستری را در دست داشت که به زبان انگلیسی بر آن نوشته شده‌بود: وضعیت وحشتناک زنان افغان، مایه ننگ برای وجدان همه جهان است.

در پی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان پس از ۲۰ سال جنگ و کشمکش، از زمانی که طالبان در اوت ۲۰۲۱ قدرت را دوباره در این کشور به‌دست آوردند، برپاداشتن تظاهرات زن‌های افغان که به‌ندرت به بیش از چهل نفر می‌رسد، با خطرهای بسیار همراه است. تاکنون شماری بسیار از این‌دست معترضان، بازداشت شده‌اند.

طالبان با انجام یک تفسیر بسیار موبه‌مو و سختگیرانه از اسلام، به‌تدریج قوانینی سختگیرانه‌تر را وضع کرده و به‌ویژه حقوق و آزادی‌های زنان را در افغانستان به‌شدت محدود کردند.

در این راستا مدارس متوسطه دخترانه تعطیل و اکثر زنان کارمند، از مشاغل دولتی کنار گذاشته‌شده و یا برای ماندن در خانه، صرفا مبلغی ناچیزی دریافت می‌کنند.

همچنین زن‌ها «به‌تنهایی» اجازه سفر به خارج از شهر را نداشته و باید خود را با «حجاب کامل» بپوشانند.  

علاوه بر موارد برشمرده، بر پایه آن‌چه که طالبان در ماه نوامبر اعلام کرده‌، زن‌ها دیگر حق بازدید از پارک‌ها و باغ‌های کابل و همچنین استفاده از سالن‌های ورزشی و حمام‌های عمومی را ندارند. 

خبرگزاری فرانسه به‌نقل از سازمان ملل متحد که در جمعه پیش رو، روز جهانی «مبارزه با خشونت علیه زنان» را سامان‌دهی می‌کند، اعلام کرده‌است که خشونت علیه زنان و دختران، همچنان «گسترده‌ترین مورد نقض حقوق بشر در جهان» محسوب می‌شود. بر پایه گزارش پیش‌گفته، گمان می‌رود که از هر ۳ زن ۱ نفر تحت خشونت قراردارد.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز