تبادل زندانیان دو تابعیتی؛ سیامک نمازی: بهای گروگانگیری را برای ایران پرهزینه کنید؛ ترامپ، بایدن را بی‌کفایت خواند

Submitted on س., 09/19/2023 - 07:52

 

پس از آزادی پنج زندانی دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی از ایران، سیامک نمازی، که طولانی‌ترین دوران زندان در میان شهروندان دو تابعیتی را سپری کرده است، از جو بایدن خواست تا در گفتگوها در سازمان ملل متحد، به همراه رهبران جهان آزاد تصمیم بگیرد تا «عواقبی شدید و وخیم بر آنانی اعمال کند که از جان انسان‌ها به‌عنوان مهره چانه‌‌زنی استفاده می‌کنند».

سیامک نمازی، به همراه عماد شرقی و مراد طاهباز، همچنین دو نفر دیگر که نام آنان اعلام نشده است، روز دوشنبه ٢۷ شهریور، در جریان توافق مبادله زندانیان دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی، از تهران راهی قطر شدند.

سیامک نمازی، پس از آزادی و ترک ایران، در بیانیه خود به روند اقدامات حکومت ایران، طی ۴۴ سال گذشته اشاره داشته و تاکید کرده است: « حکومت ایران استاد این بازی کثیف شده که شهروندان بی‌گناه آمریکا و سایر کشورهای خارجی را به حبس بیندازد و در ازای آزادی‌ آنها، تجارت کند».

آقای نمازی، که دوران حبس طولانی مدت خود را در زندان اوین سپری کرده است، از این مکان بعنوان «سازمان ملل گروگان‌ها» نام برده است.

این زندانی پیشین، خطاب به رئیس‌جمهوری آمریکا، تاکید کرد: «قصه هشت سال اسارت من، در نهایت یادآور این امر مسلم است که وقتی دولتی یاغی شهروندان ما را به اسارت می‌گیرد، گزینه خوبی پیش‌روی ما نیست».

سیامک نمازی با یادآوری این نکته که «بزرگترین ترس هر زندانی سیاسی فراموش شدن است»، از شماری از زندانیان از جمله کنشگران محیط‌زیستی، «نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، هومن جوکار، طاهر قدیریان، امیرحسین خالقی و سام رجبی»، نام برده است که «نیکی مثال‌زدنی‌ آنها چنان می‌درخشد که تیره و تارترین سلول‌های اوین را نیز روشن می‌کند».

در پی آزادی پنج شهروند ایرانی-آمریکایی در چارچوب توافق مبادله زندانیان میان تهران و واشنگتن، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، از تلاش‌های دیپلماسی چهار کشور قطر، عمان، سوئیس و کره جنوبی تشکر کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، در واکنش به مبادله زندانیان دوتابعیتی ایرانی- آمریکایی، جو بایدن را رهبر بی‌کفایت و احمق خواند که برای مبادله ۵ نفر، ۶ میلیارد دلار داد پرداخت کرد اما ایران هیچ وجهی در قبال آزادی زندانیانیش در آمریکا نپرداخت.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز