طالبان ۱۲ تن را در حضور پنج هزار نفر شلاق زدند

Submitted on پ., 11/24/2022 - 09:42

پس از فرمان ملاهیبت الله، رهبر طالبان در مورد اجرا نمودن مجازات‌های سنگین شامل حد و قصاص، این گروه تاکنون در چند ولایت افغانستان افراد را در حضور مردم مجازات کرده‌اند.

در آخرین مورد روز چهارشنبه، ۲ عقرب / آذر، طالبان دوازده نفر به شمول سه زن را در استادیوم ورزشی ولایت لوگر افغانستان در حضور مردم شلاق زدند.

عمر منصور مجاهد، سخنگوی والی طالبان در ولایت لوگر به رسانه‌های افغانستان گفته است که این افراد به جرایم «لواط، زنا و سرقت» بازداشت شده بودند.

دادگاه این گروه برای هر یک این افراد از ۲۱ الی ۳۹ شلاق (دره) جزا تعیین کرده بود که در حضور نزدیک به پنج هزار نفر این حکم اجرا گردید.

در جریان هفته جاری، دادگاه طالبان با نشر خبرنامه‌ای گفتند که ۱۹ نفر را نیز به شمول ۹ زن در ولایت تخار در حضور نمازگزاران شلاق زده‌اند.

همچنان طالبان یک دختر و پسر را در بامیان به جرم رابطه قبل از ازدواج و یک مرد و زن را در ولایت لغمان به جرم رابطه نامشروع در حضور مردم مجازات کردند.

مجازات علنی طالبان در افغانستان واکنش شهروندان این کشور را نیز در پی داشته و بسیاری از شهروندان افغانستان این عمل را غیراسلامی و خشونت‌آمیز می‌دانند.

احمد سیاوش، یکی از شهروندان افغانستان در صفحه فیسبوک خود در این مورد نوشته است که طالبان بیش از ده تن را به شمول زنان در ولایت لوگر شلاق زدند.

وی گفته است که طالبان مثل دور اول حکومت‌شان، استادیوم‌های فوتبال را برای شلاق زدن استفاده می‌کنند.

این شهروند افغانستان اجرای حکم دادگاه طالبان را ظلم علیه مردم عنوان کرده و تأکید نموده است که این ظلم دوام نخواهد داشت.

عبدالله شفایی، یکی دیگر از شهروندان افغانستان نیز در صفحه فیسبوک خویش نوشت که اجرای حکم دادگاه‌های طالبان در مغایرت با دستورات اسلامی قرار دارد.

او افزوده است که مجازات علنی در اسلام برای اصلاح جامعه در نظر گرفته شده، اما طالبان از این دستور اسلامی برای ترویج خشونت و تحقیر محکومین استفاده می‌کند.

شفایی تاکید کرده که باید پرونده‌های جرمی توسط دادگاه‌های عالی به صورت عادلانه بررسی گردد، اما طالبان بدون در نظرداشت شواهد و مسایل حقوقی و دینی علیه مردم حکم صادر کرده و در حضور هزاران نفر آن را اجرا می‌کنند.

شهرزاد اکبر، رئیس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، در صفحه توییتر خویش با تایید خبر شلاق زدن ۱۲ تن در انظار عمومی از سوی طالبان این رویداد را «دردآور» توصیف کرده است.

او گفته است:

رئیس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تاکید کرده است که در چنین فضایی نمی‌تواند عدم خشونت و احترام به کرامت انسانی را آموخت.

طالبان در دور اول حکومت‌شان در کنار شلاق زدن مجرمین، ده‌ها تن را در انظار عمومی سنگسار، اعدام و قطع عضو نمودند و فرمان تازه رهبر این گروه، زمینه اجرای دوباره این مجازات را برای دادگاه‌های طالبان فراهم کرده است.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز