سفر رافائل گروسی به ایران، همزمان با تلاش‌های بین‌المللی برای احیای برجام

Submitted on ش., 02/20/2021 - 13:17

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد: «به تهران سفر خواهم کرد تا دیداری با مقامات ارشد ایرانی به منظور پیدا کردن راه‌حل دوجانبه قابل‌قبول سازگار با قوانین ایران داشته باشم تا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بتواند به فعالیت‌های راستی‌آزمایی ضروری در ایران ادامه دهد. امیدوارم موفق شوم. این به نفع همه است.»

پیشتر گروسی در اوایل شهریور برای اولین بار به ایران سفر کرده است. اما این بار، سفر گروسی به تهران پیش از موعد تعیین شده از سوی جمهوری اسلامی برای پایان دادن به بازرسی‌های سرزده آژانس از تاسیسات اتمی ایران در چارچوب پروتکل الحاقی انجام می‌شود.

جمهوری اسلامی قصد دارد تا در صورت لغو نشدن تحریم های آمریکا، روز پنجم اسفند، دسترسی های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی براساس برجام را متوقف کند. مجلس شورای اسلامی ۱۱ آذرماه گذشته با تصویب این قانون دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه‌ تحریم‌های آمریکا، همکاری با آژانس را محدود کرده و گام‌های بیشتری را در خصوص کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.

براساس ماده ۶، "دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است براساس بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام، ظرف مدت ۲ ماه از تصویب این قانون، دسترسی های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند".

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه درباره سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران گفت که گروسی روز یکشنبه با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و دیگر مسئولان سازمان دیدار می کند.

کمالوندی افزود: «این سفر در ارتباط با چگونگی اجرای مفاد نامه ۲۷ بهمن ماه ایران به آژانس در راستای اجرای ماده ۶ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران و به درخواست مدیرکل آژانس انجام می شود. مهمترین محورهای این گفتگوها حول موضوعات فنی و ترتیبات اجرائی توقف نظارت‌های فراتر از پادمان و پروتکل الحاقی و اقدامات داوطلبانه فرا پادمانی و نحوه ادامه همکاری های دو طرف خواهد بود.»

کمالوندی اظهار کرد: «در راستای اجرای این قانون سازمان انرژی اتمی ایران اقدامات متعددی را در برنامه کار خود قرار داده است. از جمله این اقدامات توقف نظارت‌های فرا پادمانی دو ماه پس از لازم الاجرا شدن قانون در صورت عدم اجرای تعهدات طرف های مقابل در برجام است که موعد آن پنجم اسفند ماه ( بیست و سوم فوریه ) است. به منظور اجرای این بخش از قانون در وهله نخست نامه ای در تاریخ بیست و هفتم بهمن ماه تسلیم آژانس گردید. گفتگو های فنی پیش از پایان مهلت دو ماهه قانون به منظور پیش بینی و هماهنگی بهینه با آژانس برای کاهش نظارتها تا سطح پادمان صورت می گیرد.»

دولت جو بایدن روز پنج‌شنبه در راستای تمایل خود برای احیای توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با جمهوری اسلامی، سه اقدام درباره ایران انجام داد: بازگشت به مذاکرات گروه پنج به علاوه یک، صرف‌نظر کردن از مکانیسم ماشه علیه ایران، و لغو محدودیت‌ها علیه دیپلمات‌های جمهوری اسلامی در نیویورک. این اقدام‌های دولت بایدن واکنش مثبت مقام‌های جمهوری اسلامی را برانگیخته و وزارت خارجه ایران آنها را «خوب» توصیف کرد.

 

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز