ذخایر برنامه جهانی غذا در مناطق زلزله‌زده سوریه در حال اتمام است

Submitted on ش., 02/11/2023 - 09:14

سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد که ذخایر برنامه جهانی غذا(WFP) در شمال غرب سوریه در حال اتمام است. این سازمان همچنین از ترکیه خواست تا با باز کردن گذرگاه های مرزی این کشور با سوریه، به روند امدادرسانی کمک کند.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، کورین فلچر، رئیس برنامه جهانی غذا در منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و اروپای شرقی، در این رابطه به خبرنگاران گفت: "نگرانی زیادی نسبت به مناطق شمال غربی سوریه، جایی که حیات ٩‬٠ درصد جمعیت آن به کمک های بشردوستانه وابسته است، وجود دارد. ما به مردم آن مناطق کمک کرده‌ایم اما ذخایر مواد غذایی در حال اتمام است و باید تجدید شود".

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تنها یک گذرگاه مرزی باز میان ترکیه و سوریه وجود دارد بر لزوم افزودن به شمار گذرگاه ها تاکید کرد.

هم اکنون تنها یک گذرگاه باز میان ترکیه و شمال غربی سوریه که تحت کنترل مخالفان اسد قرار دارد، وجود دارد. این گذرگاه نیز پس از زلزله شدید روز دوشنبه و پس لرزه های آن بسته شده و روز پنجشنبه بازگشایی شد.

بر اساس اعلام سازمان بین المللی مهاجرت، تا کنون تنها ١٤‬ کامیون حامل کمک های بشردوستانه از جمله بخاری برقی، چادر و پتو، روز جمعه، از ترکیه وارد شمال سوریه شده اند. شش کامیون حامل کمک های سازمان ملل نیز روز پنجشنبه از مرز عبور کرده بودند.

یک مقام ترکیه ای روز جمعه اعلام کرده بود که آنکارا در حال مذاکره برای بازگشایی یک گذرگاه مرزی به خاک دولت سوریه و همچنین یک گذرگاه دیگر در منطقه ادلب تحت کنترل مخالفان دولت می باشد.

ترکیه و سوریه پس از قیام سال ٢٠١١ در سوریه علیه حکومت اسد که به جنگ داخلی کشیده شده و میلیون ها سوری را به پناه بردن به ترکیه سوق داد، روابط دیپلماتیک خود را قطع کردند. رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، نیروهای ترکیه را در حمایت از شورشیانی که برای سرنگونی اسد می جنگیدند، به شمال سوریه فرستاد.

این در حالی ست که وی اخیرا و پس از نزدیک به ١٢ سال درگیری، اعلام کرده است که دو رهبر، ممکن است با یکدیگر ملاقات کنند.

 

 

 

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز