رهبر مخالفان بلاروس در دیدار با آنگلا مرکل خواستار حمایت او شد

Submitted on چ., 10/07/2020 - 01:19

دیدار و گفت و گوی سوتلانا تیخانوفسکیا با صدراعظم آلمان برطبق برنامه از پیش اعلام شده بعد از ظهر روز سه شنبه ۶ اکتبر حدود یک ساعت طول کشید. با این همه، جزئیات این گفت و گوها منتشر نشد. رهبر مخالفان بلاروس اما در تماس با خبرنگاران آلمانی گفت که در این دیدار خواستار پشتیبانی بیشتر صدراعظم آلمان از مبارزات مردم بلاروس شده و خانم مرکل هم قول پشتیبانی داده است.

پیامی به پوتین

به نوشته «دیتسایت» دیدار مرکل با سوتلانا تیخانوفسکیا حدود دو هفته پس از دیدار وی با آلکسئی ناوالنی رهبر مخالفان روسیه، در واقع پیامی به ولادیمیر پوتین هم بود. جزئیات گفت و گوها در آن دیدار نیز برملا نشد و همین موضوع سبب شد دیدارها حساس ارزیابی شود.

مناسبات برلین و مسکو از زمان پشتیبانی روسیه از جدائی طلبان شرق اوکراین و ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه به خاک روسیه سرد شده است. ماجرای مسمومیت آلکسئی ناوالنی و موضع آلمان در این مورد که او با ماده شیمیائی مرگ آفرینی مسموم شده که تنها در اختیار سرویس‌های اطلاعاتی روسیه قرار دارد، این مناسبات را باز هم سردتر کرد. اکنون پشتیبانی آلمان از رهبر مخالفان بلاروس نیز، می‌تواند بحران را حادتر از همیشه کند. پوتین به صورت کاملا علنی از حاکمیت آلکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس پشتیبانی می کند، در حالی که مخالفان او را به تقلب در انتخابات ماه اوت امسال متهم کرده و بدون وقفه علیه او دست به تظاهرات اعتراضی می‌زنند.

درخواست میانجی گری از مرکل

سواتلانا تیخانوفسکایا که از روز دوشنبه در برلین به سر می‌برد، ساعتی پیش از دیدار با آنگلا مرکل به خبرنگاران گفت که از صدراعظم آلمان درخواست خواهد کرد در مسیر میانجی گری سازمان امنیت و همکاری‌های اقتصادی اروپا میان لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، و مخالفان بکوشد. او افزود: «آنگلا مرکل یکی از قدرتمندترین سیاستمداران جهان است و می‌تواند در این موقعیت، نقش بسیار مهمی ایفا کند».

روز دوشنبه ۵ سپتامبر تیخانوفسکایا، پس از بازدید از قسمت باقی مانده دیوار برلین، در جمع بلاروس‌هائی که در پای دروازه براندنبورگ دست به تظاهرات اعتراضی علیه رژیم لوکاشنکو زده بودند حضور یافت و برای آن‌ها سخنرانی کرد. وی گفت: «در قسمتی از دیوار رنگ‌های پرچم اپوزیسیون بلاروس را که دیدم دستخوش هیجان بسیار شدم. سی سال پیش مردم آلمان با فروریختن این دیوار به آزادی رسیدند. ما حالا روی دیوار ایستاده‌ایم و آن را خواهیم شکافت. ما خوشبختیم از این که تغییر فراخواهد رسید».

شبکه اول تلویزیون آلمان در تارنمای خود نوشت: «همین موضوع پیام سفر تیخانوفسکایا به برلین هم هست. از دید این زن ٣٨ ساله که اکنون شناخته شده ترین چهره اپوزیسیون علیه آلکساندر لوکاشنکو است، مردان و بیش از آن‌ها زنان بلاروس با تظاهرات روزانه خود بر فشارها افزوده‌اند، اما فشار از بیرون را نیز آلمان و اتحادیه اروپا می‌توانند علیه دیکتاتور بلاروس اعمال کنند».

به گزارش این شبکۀ تلویزیونی، تیخانوفسکایا در دیدار با آنگلا مرکل همچنین خواستار گسترش فهرست تحریم شدگان بلاروس از سوی اتحادیه اروپا شد. اتحادیه اروپا به تازگی حساب‌های بانکی ٤٠ تن از نزدیکان لوکاشنکو را مسدود و سفر آن‌ها به کشورهای عضو اتحادیه اروپا را ممنوع کرد.

از خانه داری تا رهبری مخالفان

سوتلانا تیخانوفسکایا همانطور که خودش به خبرنگاران گفته یک زن کاملا معمولی است. او تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری بلاروس با این که سابقه تدریس زبان‌های آلمانی و انگلیسی داشت، سرگرم خانه داری بود. همسر او چند روز پیش از برگزاری انتخابات بازداشت شد و سوتلانا جای او را در مبارزات انتخاباتی پر کرد، اما دو روز پس از انتخابات، هنگامی که تظاهرات اعتراضی اوج گرفت، وی مجبور شد به لیتوانی مهاجرت کند.

تیخانوفسکایا که پیش تر فرزندانش را به لیتوانی فرستاده بود، از آن به بعد به تلاش‌های خود برای هماهنگی تظاهرکنندگان بلاروس از کشور همسایه ادامه داد. در هفته‌های اخیر او با تعدادی از رهبران سیاسی جهان از جمله با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه دیدار و گفت و گو کرد. تیخانوفسکایا، به نوشته رسانه‌های آلمانی در این میان به یکی از مهم ترین چهره های جنبش اعتراضی بلاروس تبدیل شده است.

تیخانوفسکایا که پس از دیدار با ماکرون و مرکل بعید نیست در جایگاه سخنگوی مخالفان لوکاشنکو  فرصت دیدار با ولادیمیر پوتین را هم به دست بیاورد، از رئیس جمهوری روسیه خواسته است که دست از پشتیبانی لوکاشنکو بردارد و بگذارد مردم بلاروس خود درباره سرنوشت سیاسی کشورشان تصمیم بگیرند. او از رهبران غرب نیز می‌خواهد که در برابر تحولات بلاروس واکنش جدی تری نشان بدهند.

 

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز