ایلان ماسک: اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران فعال است؛ برای اتصال به پایانه ویژه نیاز است

Submitted on ی., 09/25/2022 - 13:02

کریم سجادپور، پژوهشگر ارشد بخش خاورمیانه اندیشکده «کارنگی برای صلح» مستقر در واشنگتن، در توییتی از گفتگوی خود با ایلان ماسک درباره اینترنت ماهواره‌ای استارلینک خبر داده و نوشت: درباره استارلینک در ایران با ایلان ماسک صحبت کردم و به من اجازه داد تا این موضوع را با شما به اشتراک بگذارم. 

این پژوهشگر ایرانی، به نقل از ایلان ماسک، افزوده است: «استارلینک اکنون در ایران فعال شده است، اما نیاز به استفاده از پایانه‌های داخل کشور دارد». 

بر اساس اظهارات مدیرعامل استارلینک، از آنجایی که «گمان می‌رود دولت [ایران] از آن [پایانه‌ها] حمایت نخواهد کرد، اگر کسی بتواند این پایانه‌ها را به ایران وارد کند، امکان استفاده فراهم خواهد شد». 

I spoke w/ @elonmusk about Starlink in Iran, he gave me permission to share this: “Starlink is now activated in Iran. It requires the use of terminals in-country, which I suspect the [Iranian] government will not support, but if anyone can get terminals into Iran, they will work"

ایلان ماسک، مدیرعامل و مالک شرکت ماهواره‌ای استارلینک، در پی درخواست شمار زیادی از کاربران ایرانی مبنی بر فعال شدن اینترنت ماهواره‌ای این شرکت در ایران، گفته بود:  در صورت رفع تحریم‌های مرتبط با فناوری علیه ایران، امکان ارسال اینترنت ماهواره‌ای برای ایران فراهم خواهد شد. 

پس از لغو فوری تحریم‌های مرتبط با فناوری و اینترنت برای ایران، ایلان ماسک در توییتی اعلام کرد: «استارلینک به زودی فعال می‌شود».

هنوز مشخص نیست ابزار مورد نیاز برای دریافت امواج ماهواره‌ اینترنتی در ایران چگونه در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت. 

اینترنت ماهواره‌ای، به گفته سازندگان آن، با دیش مخصوص قابل دریافت است. هم‌اکنون برخی از کشورها از این خدمات استفاده می‌کنند. 

کارشناسان می‌گویند امکان استفاده از امواج ماهواره‌ای از طریق یک دیش برای دست‌کم ده‌ها خانوار به طور همزمان فراهم می‌شود.

بحث هزینه خدمات این شرکت برای کاربران ایرانی نیز مشخص نشده است.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز