قطعنامۀ تحقیق بین المللی درباره جنایات جاری در ایران تصویب شد

Submitted on پ., 11/24/2022 - 11:43

این قطعنامه خواستار یک تحقیق بین المللی دربارۀ موارد نقض حقوق بشر در پیوند با سرکوب اعتراض های جاری در ایران شده و هدف از آن صریحاً جمع آوری و بایگانی کلیه اطلاعات و ادله و شواهد برای استفادۀ احتمالی در محاکم بین المللی علیه مسببان سرکوب در ایران اعلام شده است.

به این ترتیب، کلیه تلاش های جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از تصویب این قطعنامۀ بی سابقه با اتکا به حمایت چین و روسیه و دیگر متحدان تهران با شکست روبرو شد.

اریتره، کوبا، پاکستان، چین، ونزوئلا، ارمنستان به قطعنامۀ پیشنهادی شورای حقوق بشر رأی منفی دادند. به این ترتیب، به نظر می رسد که روسیه، نزدیکترین، متحد علی خامنه‌ای، به قطعنامۀ شورای حقوق بشر سازمان ملل در بهترین حالت رأی ممتنع داده باشد.  

فولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، در آغاز نشست اضطراری امروز شورای حقوق بشر سازمان ملل دربارۀ ایران از حکومت این کشور خواست که فوراً به سرکوب خونین تظاهرکنندگان خاتمه بدهد.

او گفت که حکومت ایران به پیشنهاد او برای بازدید از این کشور پاسخ نداده است. کمیسیر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت که او دو بار با مقامات ایرانی ملاقات داشته و هر بار به حکومت ایران پیشنهاد داده که به این کشور سفر کند. وی همچنین پیشنهاد داده که شورای حقوق بشر سازمان ملل حضور پررنگی در ایران داشته باشد، زیرا این شورا هیچ دفتری در ایران ندارد.

در سخنان افتتاحیه نشست امروز شورای حقوق بشر سازمان ملل، فولکر تورک، نه فقط خواستار توقف فوری "خشونت بیهوده و افراطی حکومت ایران علیه تظاهرکنندگان" شد، بلکه خطاب به رهبران ایران گفت که "روش های قدیمی کسانی که قدرت را قلعۀ تسخیرناپذیر می پندارند دیگر عمل نمی کند." رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل سپس تأکید کرد : بالعکس این روش ها بر "وخامت اوضاع می افزایند."

فولکر تورک در سخنان  امروز خود به دستگیری بیش از چهارده هزار تظاهرکننده ایرانی و محکومیت برخی از آنان به اعدام نیز اعتراض کرد. او همچنین اظهارات رهبران ایران را در مورد معترضان "روایت رایج و همیشگی یک رژیم استبدادی" خواند که تظاهرکنندگان، نمایندگان جامعه مدنی و روزنامه نگاران را مأموران دشمنان و دولت‌های خارجی معرفی می‌کند.

میشل تایلر، نمایندۀ آمریکا، نیز مطالبۀ مردم ایران را کاملاً به حق و طبیعی دانست و گفت : مردم ایران می خواهند آزادانه حرف بزنند و صدای شان شنیده بشود.

وزیر امور خارجۀ آلمان، آنالنا بائربوک، نیز گفته بود که قطعنامۀ شورای حقوق بشر سازمان ملل در صورت تصویب شدن از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

پیشتر وزیر امور خارجۀ آلمان گفته بود که تظاهرکنندگان ایرانی هیچ کرسی در شورای حقوق بشر سازمان ملل ندارند و صدای آنان در سازمان ملل شنیده نمی شود. به همین خاطر بر شورای حقوق بشر است که صدای خود را در دفاع از حقوق خدشه‌ناپذیر مردم ایران بلند کند.

جمهوری اسلامی ایران که بسیار نگران از پی آمدهای تصویب چنین قطعنامه ای است نمایندگان ده ها گروه باصطلاح مدنی و اجتماعی را که توسط دولت تهران ساخته شده با خود به نشست این شورا برده و کوشیده بود با حمایت روسیه و چین از تعیین گروهی از گزارشگران بین المللی برای تحقیق دربارۀ نقض حقوق بشر در ایران جلوگیری کند.

با تصویب قطعنامۀ پیشنهادی آلمان و ایسلند از این پس یک گروه تحقیق بین المللی درباره نقض حقوق بشر در ایران تشکیل خواهد شد که البته شانس چندانی برای سفر کردن به ایران نخواهد داشت، اما، می توان با جمع‌آوری و حفظ ادله و شواهد دربارۀ نقض حقوق بشر در ایران از آنها در دادگاه های بین المللی برای محاکمۀ مسببان خشونت و نقض حقوق بشر در ایران  استفاده کرد.

نمایندۀ جمهوری اسلامی، خدیجه کریمی، که قادر به خواندن متن دفاعیه اش در نشست امروز شورای حقوق بشر سازمان ملل نبود، کشورهای غربی را متهم کرد که فاقد اعتبار اخلاقی برای درس دادن به جمهوری اسلامی در زمینۀ حقوق بشر هستند.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز