پیش بینی هشتمین افزایش متوالی نرخ بهره در کانادا

Submitted on س., 01/24/2023 - 13:30

پیش بینی هشتمین افزایش متوالی نرخ بهره در کانادا

اتاوا- بانک مرکزی کانادا قرار است که خبر هشتمین افزایش متوالی نرخ بهره خود را روز چهارشنبه آینده اعلام کند و اکثر بانک‌های تجاری افزایش یک چهارم درصدی را پیش بینی می‌کنند.

به این ترتیب نرخ بهره اصلی بانک مرکزی به ۴.۵ درصد می‌رسد که رقم آن بالاترین میزان از سال ۲۰۰۷ است.

رویس مندز، رئیس استراتژی‌های اقتصاد کلان گروه Desjardins، عنوان می‌کند که اگرچه تورم اصلی در ماه گذشته به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. اما فشارهای تورمی اساسی همچنان ادامه دارد. به عقیده او بانک مرکزی از همه اینها برای توجیه افزایش نرخ بهره جدید استفاده خواهد کرد.

پس از افزایش مجدد نرخ بهره در ماه دسامبر، بانک مرکزی کانادا اعلام کرد آماده است تا از چرخه افزایش شدید نرخ بهره فاصله بگیرد. این موسسه احتمالاً در جهت کاهش نرخ تورم کلی پیش خواهد رفت. نرخ تورم سالانه پس از رسیدن به ۸.۱ درصد در تابستان، به ۶.۳ درصد در ماه گذشته کاهش یافته است.

با این حال، رویس مندز اشاره می‌کند که معیارهای اصلی تورم، به استثنای اقلام بی‌ثبات‌تر مانند مواد غذایی و سوخت‌های فسیلی، در ماه گذشته فقط اندکی کاهش یافته است.

ماه‌هاست که ناظران بازار در تلاشند تا حدس بزنند چه زمانی بانک مرکزی برای توقف افزایش نرخ‌ها آماده است. و برخی ابراز خوش‌بینی کرده‌اند که افزایش نرخ اعلام شده در ماه دسامبر آخرین افزایش نرخ خواهد بود. با این حال، به نظر می‌رسد که این بار بیشتر پیش‌بینی‌کنندگان با افزایش نرخ در ماه ژانویه موافق هستند و می‌گویند که افزایش هفته آینده آخرین افزایش در چرخه فعلی خواهد بود.

برای مدتی، این آخرین افزایش نرخ باشد. با این حال، به نظر او، بانک کانادا باید اطمینان حاصل کند که اقدامات لازم را برای بازگرداندن نرخ تورم به مسیر هدف ۲ درصدی انجام داده است. اما نتایج اقدامات مربوط به آن هنوز مشخص نیست.

جیمز اورلاندو، مدیر ارشد اقتصادی گروه TD Bank معتقد است که با وجود تصمیمات موجود مبنی بر توقف افزایش نرخ‌ها، به نظر نمی‌رسد که بانک کانادا در اعلامیه هفته آینده خود آماده عقب نشینی باشد.

اورلاندو انتظار دارد که بانک کانادا اعلام کند که نیازی به افزایش بیشتر نرخ بهره را پیش بینی نمی‌کند، اما به نظارت بر شرایط اقتصادی در حال تغییر ادامه خواهد داد. به این ترتیب، در صورت نیاز، گزینه افزایش بیشتر نرخ بهره در اختیار آنها قرار خواهد داشت. بدیهی است که اگر اوضاع از کنترل خارج شود، ممکن است آنها مجبور شوند که مجددا نرخ‌ها را افزایش دهند.

از ماه مارس گذشته، بانک مرکزی کانادا یکی از سریع‌ترین چرخه‌های افزایش نرخ بهره را در تاریخ خود آغاز کرده است. پس از کاهش نرخ‌های بهره برای تحریک وضعیت اقتصادی در حال سقوط و رسیدن آن به رقمی نزدیک به صفر در طول همه‌گیری، بانک مرکزی در سال ۲۰۲۲ به طور پیوسته نرخ بهره را برای سرکوب افزایش قیمت‌ها افزایش داده است.

این افزایش‌ها در حال حاضر بازار مسکن را به طور قابل توجهی دچار رکود کرده است و در طول زمان بر اقتصاد تأثیر خواهد گذاشت. کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگانی که با هزینه‌های استقراض بالاتر مواجه می‌شوند، سعی می‌کنند که هزینه‌های خود را کاهش دهند، تقاضایشان را پایین بیاورند و در جهت کاهش فشار صعودی بر قیمت‌ها قدم بردارند.

با این حال تاکنون بخش اعظمی از روند کاهش تورم ناشی از عوامل خارج از کنترل بانک مرکزی کانادا، همچون کاهش قیمت انرژی بوده است. این بدان معناست که وزن افزایش نرخ بهره هنوز احساس نشده است.

رویس مندز معتقد است که بانک کانادا می‌خواهد خطرات ناشی از افزایش بیش از حد یا خیلی کم نرخ‌ها را متعادل کند. او توضیح می‌دهد: « این یک اقدام متعادل کننده و بسیار دشوار است.»

بانک مرکزی کانادا نیز روز چهارشنبه گزارش سیاست پولی سه ماهه خود را منتشر خواهد کرد و در آن پیش‌بینی‌های به‌روز‌شده‌ای را برای رشد اقتصادی و تورم ارائه می‌دهد.

از آنجایی که اقتصاد کانادا به نرخ‌های بهره بالاتر واکنش نشان می‌دهد، بسیاری از اقتصاددانان می‌گویند که کانادا امسال وارد یک رکود خفیف خواهد شد. نشانه‌های موجود حاکی از آن است که نرخ‌های بهره بالا و تورم، بر مشاغل و مصرف‌کنندگان فشار خواهد آورد.

این هفته، بانک مرکزی کانادا نظرسنجی خود در باره چشم‌انداز کسب‌وکار و انتظارات مصرف‌کنندگان را منتشر کرد و نتایج آن نشان داد که کسب‌وکارها اعتماد خود را از دست داده‌اند و کانادایی‌ها برای جبران افزایش صورت‌حساب‌های مربوط به نیازهای اولیه، هزینه‌های خود را کاهش خواهند داد. در عین حال، در بررسی‌های انجام شده میزان انتظارات تورمی همچنان نسبتاً بالا است.

 بانک مرکزی کانادا نرخ بهره را به ۴.۲۵ درصد افزایش داد

 بانک‌های کانادا قبل رکود اقتصادی احتمالی، گزارش‌های مربوط به فصل چهارم مالی را ارائه می‌دهند

 با وجود انتقادات زیاد، رئیس بانک مرکزی کانادا نگران کاهش استقلال آن نیست

منبع: lapresse

منبع
hodhod

بیشترین بازدید اخبار امروز