پیروزی اردوغان آرامش شهرهای آلمان را ساعت‌ها به هم ریخت

Submitted on س., 05/30/2023 - 12:18

روز یکشنبه، ۲۸مه، پس از شمارش ۸۰ درصد آرای حوزه های انتخاباتی ترکیه در آلمان روشن شد که نزدیک به ۶۸ درصد رای دهندگان رجب طیب اردوغان را برای پنجمین بار برگزیده‌اند.

اندکی بعد، با اعلام پیروزی قطعی اردوغان در ترکیه جشن و پایکوبی پرسروصدای ترک های ساکن آلمان و پشتیبانان آلمانی آن ها در ده ها شهر آلمان آغاز شد و ساعت‌ها آرامش شبانه را از مردم سلب کرد.

سخت گیری های مذهبی بیشتر؟

رسانه‌های آلمانی پیروزی اردوغان در دور دوم انتخابات را آغاز سخت گیری‌های مذهبی بیشتر در ترکیه ارزیابی کردند و برخی از آن‌ها نوشتند که ترک های ساکن آلمان در پیروزی اردوغان نقش مهمی داشته‌اند. در حالی که در داخل ترکیه حدود ۵۵ درصد صاحبان حق رای به اردوغان رای دادند، این رقم در آلمان به نزدیک ۷۰ درصد می رسید که از انتخابات دوره پیش هم حدود ۶ درصد بیشتر بود.

براساس آمارهای رسمی حدود سه میلیون شهروند ترک در آلمان زندگی می‌کنند که نیمی از آن ها هنوز تابعیت ترکیه را دارند و به این دلیل توانستند در انتخابات شرکت کنند.

این که اردوغان به رغم شکست سیاست‌های اقتصادی، کاهش ارزش لیر، تورم ۸۰ درصدی و ناکامی در کمک به زلزله زدگان توانست رای اکثریت را در داخل و خارج از ترکیه کسب کند، سبب حیرت افکار عمومی در آلمان شد.

این حیرت به ویژه در مورد ترک تبارانی برجسته بود که دوران کودکی و جوانی خود را در آلمان گذرانده‌اند و با شناختی که از یک جامعه دموکراتیک یافته‌اند، انتظار نمی‌رفت کسی را انتخاب کنند که دست کم از زمان کودتای ناکام سال ۲۰۱۶ به این سو در جایگاه یک حاکم خودکامه به محدودیت آزادی های مدنی ادامه داده است. او حتی در افکار عمومی آلمان مظنون است که کودتای نمایشی تابستان ۲۰۱۶ را، با هدف سرکوب مخالفان، خود سازماندهی کرده است.

انتقاد از پشتیبانان اردوغان

درباره نمایش قدرت هواداران اردوغان در شهرهای مختلف آلمان، رسانه‌های این کشور گزارش‌های متعددی منتشر کردند که بیشتر لحن انتقادی داشت. اشپیکل آنلاین با اشاره به پشتیبانی اکثریت ترک‌های ساکن آلمان از اردوغان عکسی از یک زن محجبه و یک زن بی حجاب را منتشر کرد که هر کدام یک سر یک بنر بزرگ عکس اردوغان را به دست گرفته اند و آن را به اهتزار در می آورند.

بر پایه همین گزارش، اردوغان در دور نخست انتخابات در حالی که کمتر از ۵۰ درصد آرای مردم را در داخل ترکیه کسب کرده بود، در آلمان از پشتیبانی بیش از ۶۵ درصد شهروندان خود برخوردار شد. اشپیگل آنلاین افزود که اکثریت ترک‌های ساکن آلمان از مناطق روستائی آناتولی در شرق ترکیه به آلمان آمده‌اند. همین افراد در مونیخ، برلین، فرانکفورت، مانهایم، دورتموند، هامبورگ، دویسبورگ و چندین شهر دیگر در همایش‌هائی بزرگ پیروزی اردوغان را ساعت ها جشن گرفتند.

تارنمای هفته نامه اشپیگل در بخشی دیگر از گزارش خود نوشت که حزب اسلامگرای عدالت و توسعه به رهبری اردوغان در آلمان داری زیرساخت‌های زیادی است که به او در پیروزی انتخاباتی کمک کرده‌اند.

ضرورت تغییر سیاست آلمان

پایگاه اینترنتی شبکه نخست تلویزیون آلمان ضمن انتشار سخنان چم اوزدمیر، وزیر کشاورزی ترک تبار آلمان از حزب سبزها، نوشت که او رفتار انتخاباتی هم میهنان خود در آلمان را به شدت مورد انتقاد قرار داده و خواستار تغییر سیاست برلین در برابر دولت تازه اردوغان شده است.

تلویزیون سراسری آلمان در گزارش خود افزود که در مانهایم و دورتموند همایش های ترک‌ها و ترک تباران به درگیری‌هائی انجامید. در دورتموند، هواداران اردوغان با پلیس درگیر و ۸۲ تن از آن ها مجبور به ترک محل شدند. علاوه بر این، ده‌ها تن به خاطر زیرپا گذاشتن نظم عمومی جریمه شدند.

در همین شهر به خاطر حرکت کاروان خودروها در مناطق مختلف ساعت‌ها راه بندان ایجاد شد و شرکت کنندگان یکی از این کاروان‌ها به یک مامور پلیس حمله ور شدند.

در مانهایم نیز، هواداران اردوغان ضمن پرتاب اشیاء مختلف به سوی ماموران پلیس با عابران به زدو خورد پرداختند. در دویسبورگ واقع در غرب آلمان که محل سکونت و کار ده‌ها هزار کارگران میهمان ترک است، تظاهرکنندگان از فشفشه و سایر مواد آتش بازی استفاده کردند، اما به کسی آسیب نرسید.

در هامبورگ کاروان های خودرو بوق زنان به سمت کنسولگری ترکیه حرکت و در خیابان‌های اطراف آن راه بندان ایجاد کردند. تظاهرات مشابه در برلین، فرانکفورت، مونیخ و چندین شهر دیگر نیز برگزار شد.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز