نمایندۀ مهاباد: کسانی که به مردم تیر جنگی شلیک کردند را به دادگاه معرفی کنید؛ آمار غیر رسمی کشته شدگان ۱٠۵ نفر است

Submitted on ی., 11/27/2022 - 10:44

به گزارش اعتمادآنلاین، جلال محمودزاده نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی، در جریان جلسه علنی این مجلس در روز یکشنبه ۶ آذر، خطاب به وزیر کشور گفت: «آقای وحیدی شخص جنابعالی به عنوان رئیس شورای امنیت کشور باید پاسخگوی این وضعیت باشید و برای چندمین بار درخواست داریم کسانی که به مردم تیر جنگی شلیک کردند را شناسایی و به دادگاه معرفی کنید».

وی افزود: «در جریان اعتراضات مردمی در مهاباد و شهرهای کردنشین، بر اساس آمار رسمی ١٣ نفر و بر اساس آمار غیر رسمی ١۰۵ نفر کشته شده‌اند».

نمایندۀ مهاباد در مجلس ادامه داد:‌ «به جای پیگیری و احقاق حق و حقوق مردم مناطق کردنشین در دستگاه قضایی، در همان دستگاه قضایی علیه منِ نماینده که پیگیر این ماجراها بودم،  شکایت شده است».

وی با انتقاد از امنیتی شدن شماری از شهرهای کردستان در جریان اعتراضات اخیر، افزود: «لشکرکشی و امنیتی کردن مهاباد و شهرهای کردنشین، دستگیری شهروندان عادی، هجوم شبانه به منازل مسکونی، تخریب وسایل مردم، نوشتن شعار روی دیوارهای داخلی ساختمان‌ها، چک کردن وسایل شخصی مردم و ایجاد ایست‌های بازرسی متعدد ورودی شهرهای کردنشین مانند اوایل انقلاب، چه مفهومی دارد؟»

نمایندۀ مهاباد در ادامه گفت: «در چند روز گذشته به دلیل برخورد خشن در این مناطق و کشته شدن کولبران و سوخت‌بران از وزیر کشور در کمیسیون شوراها و امور داخلی سوال پرسیدم ولی از پاسخ‌های وزیر قانع نشدم».

وی افزود: «آقای جوکار رئیس کمیسیون شوراهای مجلس به بنده می‌گوید سوال شما را به صحن نمی‌فرستم وقتی می‌گویم چرا، می‌گوید برو به رئیس شکایت کن؛ کجای آئین‌نامه آمده که رئیس کمیسیون می‌تواند سوال ملی نماینده را به صحن نفرستند؟ چرا باید از سردار جوکار به سردار قالیباف شکایت ببرم؟»

این در حالی است که محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون شوراهای مجلس، در پاسخ به نماینده مهاباد گفت: « چرا نمی‌گذارید آرامش به مردم برسد و ایجاد دغدغه خاطر برای مردم کنید.»

جوکار خطاب به نمایندۀ مهاباد افزود: «اینکه در آتش اغتشاشات و خشونت و فتنه بدمیم، به نفع کشور و ملت نیست؛ مردم انتظار دارند نمایندگان مشکلات را حل کنند نه اینکه به رسانه‌های بیگانه‌ی سعودی، انگلیس و منافقین خوراک داده شود».

پیش از این، نماینده مهاباد گفته بود که به «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» متهم شده و دادستان عمومی و انقلاب از او شکایت کرده است.

در حالیکه آمار غیر رسمی کشته شدگان مهاباد ١۰۵ نفر اعلام شده است، سازمان حقوق بشر ایران در نروژ در آخرین گزارش خود، از کشته‌شدن دست‌کم ۴۱۶ نفر از ابتدای اعتراضات در سراسر ایران خبر داده است.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز