مرگ پاکو رابان: مردی که از طراحی مد به غیب‌گویی رسید

Submitted on جمعه, 02/03/2023 - 12:30

پاکو رابان در روز سوم فوریه/۱۴ بهمن، در دهکدۀ کوچکی واقع در منطقۀ برتانی فرانسه درگذشت. خانوادۀ وی در زمان جنگ‌های داخلی اسپانیا به فرانسه پناه آورده بودند.

شرکت اسپانیایی پوییگ (Puig) که در حال حاضر مالک مارک (برَند) پاکو رابان است، با انتشار خبر درگذشت، پاکو رابان را «شخصیت بارز دنیای مد و دارای نگرشی انقلابی» معرفی کرد. مدیر بخش زیبایی و مد شرکت پوییگ پاکو رابان را «هنرمندی عصیان‌گر و رادیکال» دانست. به گفتۀ وی «چه کسی به غیر از او می‌توانست کاری کند که زنان پاریسی طرفدار دامن‌های پلاستیکی و فلزی شوند؟»

 جهان صنعت، ذوب آهن، خودروسازی و به طور کلی همۀ وجوه فن‌آوری‌های مدرن مهم‌ترین منبع الهام پاکو رابان بود. وی در سالهای ۱٩۶٠ راه‌های تازه‌ای را در طراحی لباس گشود که تا آن زمان بکر و دست نخورده بود. یکی از همکاران اسپانیایی او یادآوری می‌کند که یکی از موفق‌ترین عطرهای زنانۀ  پاکو رابان «کالاندر» (Calandre) نام داشت که به معنای جلوپنجرۀ خودرو است. کاربرد این نوع واژگان در دنیای مد زنانه نیز قبل از او سابقه نداشت.

پاکو رابان در فرانسه، در دانشکدۀ هنرهای زیبای پاریس معماری خوانده و از همان دوران تحصیل به گرایش‌های مدرن در معماری و تزیینات علاقه‌مند شده بود. با اینکه خاطرات بسیار تلخی از اسپانیا داشت اما هیچگاه ارتباط با سرزمین مادری را قطع نکرد. مادرش نزد «بالنسیاگا» که بزرگترین طراح مد تاریخ اسپانیا خوانده شده، به عنوان خیاط رتبه اول کار می‌کرد. پدرش، ژنرال ارتش، در جنگهای داخلی اسپانیا فرماندۀ پادگان «گرنیکا» بود و سرانجام در سال ۱٩۳۶ به دست نیروهای ژنرال فرانکو اعدام شد. سه سال بعد از این واقعه، تمامی اعضای خانواده به فرانسه مهاجرت کردند.

پاکو رابان فعالیت در دنیای لباس و مد را با ساخت زیورآلات و کراوات‌ شروع کرد. او آثار خود را به کریستیان دیور یا پیر کاردن نشان می‌داد و از این طریق کم‌کم توانست جای خود را در میان مزون‌های مشهور پاریس باز کند.

اما در سال ۱٩۶۶ نمایش لباس‌های زنانۀ پاکو رابان ناگهان نام وی را سر زبانها انداخت. لباس‌هایی که بعدها در خیلی از فیلم‌های فضایی و علمی-تخیلی مورد تقلید گرفت و رقص پابرهنۀ مانکن‌های بسیار لاغر، البته باعث شد که منتقدان مد، سنت‌شکنی‌های او را بی‌سلیقگی توصیف کنند. با اینحال، زمانه نوآوری‌های وی را پذیرفت و موج مقلدان او نیز به سرعت افزایش یافتند.

در همین دوران، ستارگانی چون جین فوندا یا بریژیت باردو تبلیغ‌گر آثار پاکو رابان شدند و شهرت وی را از فرانسه و اسپانیا به لندن و نیویورک رساندند. سالها بعد (۲٠۱۱) ستاره‌ای دیگر – لیدی گاگا- با پوشیدن پیراهن کاغذی پاکو رابان، گرایش اصیل او را به کشف و نوآوری یادآوری کرد.

پاکو رابان با علاقۀ شدیدی که به علوم خفیه و نجوم و غیب‌گویی داشت، بارها موضوع شوخی و مسخرۀ رسانه‌ها قرار گرفته بود. به عنوان مثال، او در سال ۱٩٩٩ پیش‌بینی کرده بود که سقوط ایستگاه فضایی روسی «میر» باعث ویرانی کامل شهر پاریس خواهد شد. این نوع اظهارات هذیان‌گونۀ وی در سالهای اخیر، شخصیت او را در مقام یک هنرمند و صاحب صنعت خلاق مخدوش کرده بود. او که ظاهراً به تناسخ نیز باور داشت، ادعا می‌کرد که قبلاً در جسم یک زن روسپی در دورۀ لوئی چهاردم زندگی کرده و با مریخی‌ها و حتی با خدا دیدار داشته است. او همچنین گفته بود که بیش از سه‌هزار سال قبل، توت‌عَنخ‌آمون فرعون مصر را به دست خود کشته است.

 

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز