مقامات اسرائیل برای گفت‌وگو در مورد ایران و عربستان به آمریکا می‌روند

Submitted on پ., 05/25/2023 - 07:59

رسانه اکسیوس، روز چهارشنبه سوم خرداد به‌نقل از یک مقام مسئول در دفتر نخست‌وزیری اسرائیل نوشت که تاریخ این دیدارها هنوز قطعی نیست. سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز گفت که آن‌ها نمی‌توانند چیزی را در این مورد تایید کنند.

با این حال چهار مقام اسرائیلی و آمریکایی به این درگاه خبری گفته‌اند که ایالات متحده می‌خواهد برای ایجاد یک توافق صلح میان اسرائیل و عربستان سعودی، به مقامات این دو کشور فشار بیاورد.

به‌گفته این مقامات، انتظار می‌رود که درمر و هانگبی، در اواخر هفته آینده وارد واشنگتن بشوند و با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و دیگر مقامات ارشد دولت و وزارت امور خارجه آمریکا، دیدار کنند.

مقام‌های اسرائیلی در هفته‌های اخیر بارها از نگرانی‌ در مورد برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و احتمال حمله نظامی اسرائیل به این کشور سخن گفتند.

ژنرال هرتسی هالوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، روز سه‌شنبه گفت که غنی‌سازی اورانیوم در ایران بیش از پیش، افزایش یافته‌است.

 او همچنین با اشاره به تلاش‌های احتمالی رژیم حاکم بر ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای، اظهار کرد که اسرائیل «دیگر موارد» حیاتی برای دستیابی ایران به توان هسته‌ای را نیز از نزدیک، زیر نظر دارد.

هرتسی هالوی در بخشی دیگر از سخنانش گفت: در افق پیش رو، بر تحولاتی منفی احتمال می‌رود که ممکن است به اقداماتی منجر بشود. او در این راستا افزود: هم ما و هم دیگران، توانایی‌هایی داریم.

تزاچی هانگبی نیز روز سه‌شنبه گفت که اسرائیل امیدوار است بحران هسته‌ای ایران با ابزارهای غیرنظامی حل بشود. او در عین حال تصریح کرد که اسرائیل خود را برای موقعیتی که در آن «رویارویی اجتناب‌ناپذیر می‌شود» آماده می‌کند.

در سوی مقابل نیز، یک مقام ایرانی به شبکه خبری الجزیره، گفته‌است که اگر اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای ایران حمله کند، مسئول پیدایش یک جنگ گسترده خواهد بود.

این مقام رژیم حاکم بر ایران اظهار کرد: ما خواهان جنگ نیستیم، اما جهان باید بداند که هیچ خط قرمزی برای پاسخ ما به اسرائیل، وجود ندارد.

سفر چند مقام اسرائیلی به واشنگتن در حالی انجام می‌گیرد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر، که حدود پنج ماه پیش قدرت را تل‌آویو در دست گرفت، تاکنون دعوت‌نامه‌ای را برای دیدار با جو بایدن در کاخ سفید دریافت نکرده‌است.

جو بایدن در اواخر ماه مارس با گفتن این‌که قصد ندارد در آینده‌ای نزدیک، نتانیاهو را دعوت کند، از نخست‌وزیر اسرائیل خواست که طرح ارائه شده «تضعیف دادگاه عالی اسرائیل و دیگر نهادهای دموکراتیک» در این کشور را کنار بگذارد.

به‌گفته مقامات اسرائیلی، نتانیاهو و مشاورانش امیدوارند که تعلیق «بازنگری در قوانین قضایی و مذاکرات با مخالفان درباره قانون پیشنهادی» بتواند دعوت بایدن از او را در پی داشته باشد.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز