مجلس کانادا معلق شد، انتاریو اجتماعات بیش از 250 نفر را ممنوع کرد

Submitted on ش., 03/14/2020 - 12:43
مجلس فدرال کانادا در اتاوا تا 20 اپریل و سنا تا 21 اپریل معلق شدند و بدین ترتیب دولت لیبرال ترودو قدرت کامل در استفاده از منابع مالی کشوری در مقابله با کرونا را خواهد داشت. سخنگو (رهبر) مجلس نمایندگان گفت که تسلیم بودجه کشور به مجلس نیز از تاریخ 30 مارچ امسال تا زمان نامشخصی به تعویق افتاده است. وی البته صریحا اعلان کرد که وضعیت کشور مرتبا به گوش احزاب دیگر خواهد رسید و در صورت نیاز مجلس جلسه تشکیل خواهد داد.

پس از این اعلان سخنگوی مجلس جلسه اضطراری با نمایندگان احزاب برگزار کرد و اعلان کرد تعلیق مجلس در شرایط کنونی باعث می‌شود دولت بتواند بدون نیاز به تایید مجلس (که کاری زمانبرست) دسترسی منابع مورد نیاز مالی {و دیگر منابع} داشته باشد. بدین ترتیب با موافقت احزاب مجلس فدرال کانادا لغو شد اما پیش از لغو مجلس دولت پذیرفت که لایحه بیمه دارویی رایگان ارائه شده از طرف حزب نیودموکرات را تصویب کند.

 
لغو اجتماعات انتاریویی

پیش از درخواست انتاریو برای لغو اجتماعات بیش از 250 نفری، بریتیش کلمبیا، آلبرتا و کبک این درخواست را برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا از شهروندانشان کرده بودند. بالاترین مقام بهداشت عمومی انتاریو روز جمعه قویا توصیه کرد که هرگونه رویدادی با بیش از 250 نفر به دلیل احتمال گسترش کرونا لغو شود. این توصیه هنگامی صورت می‌گیرد که نمایش‌ها، اعطای جوایز، و رویدادهای ورزشی کانادا یکی پس از دیگری لغو می‌شوند و مجلس فدرال کانادا نیز با اتفاق نظر همه احزاب معلق شده است.

دکتر "دیوید ویلیامز"، رئیس بهداشت پزشکی انتاریو در یادداشتی که روز جمعه منتشر شد گفت که برگزارکنندگان اجتماعات کوچکتر نیز باید پیش از برپایی اجتماعاتشان با واحد بهداشت عمومی محلی خود مشورت کنند. او همچنین می‌گوید که همه شهروندان انتاریو باید رعایت حداکثر فاصله اجتماعی با دیگران را در حد امکان انجام دهند تا بتوانند شیوع کرونا را مدیریت کنند.

این در حالی‌ست که دولت‌های بریتیش کلمبیا، آلبرتا و کبک روز پنجشنبه (یک روز پیش) همین توصیه را کردند. "فرانسوا لوگال"، نخست وزیر کبک، روز پنجشنبه گفت: "زمان آن رسیده که اعلان وضعیت اضطراری کنیم. من فکر می‌کنم چند هفته آینده بسیار مهم خواهد بود، و مهم است که ما اقدامات لازم را انجام دهیم تا افراد زیادی آلوده نشوند".

انتاریو روز پنجشنبه گفته بود که مدارس دولتی دو هفته، پس از تعطیلات مارچ، نیز تعطیل خواهند بود تا از شیوع ویروس به دلیل بازگشت خانواده‌ها از تعطیلات، جلوگیری کند. استفان لچه، وزیر آموزش و پرورش که اخیرا با مدارس کاتولیک استان برای پایان دادن به اعتصابات به توافق رسیده بر این امر صحه گذاشته است.
منبع
iranstar

بیشترین بازدید اخبار امروز