حوثی‌های یمن یک کشتی باری را در دریای سرخ توقیف کردند

Submitted on ی., 11/19/2023 - 16:28

ارتش اسرائیل، امروز، یکشنبه نوزدهم نوامبر، با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی، اعلام کرد که کشتی ربوده شده توسط حوثی‌ها در دریای سرخ که ترکیه را به مقصد هند ترک کرده بود، اسرائیلی نیست و در میان کارکنان آن نیز که غیرنظامیانی با ملیتهای مختلف هستند، شهروندی از اسرائیل حضور ندارد. ارتش اسرائیل، ربوده شدن این کشتی از سوی حوثیان را «حادثه‌ای بسیار بزرگ در سطح جهانی» خواند. 

دفتر نخست وزیری اسرائیل نیز با انتشار بیانیه‌ای، این اقدام را محکوم و تاکید کرد که کشتی مذکور، اسرائیلی نبوده و متعلق به اسرائیلی‌ها نیست. این بیانیه، توقیف این کشتی را «یکی دیگر از اقدامات تروریستی ایران» خوانده و آن را «بیانگر جهشی در تجاوز ایران به شهروندان جهان آزاد» می‌داند که «در امنیت خطوط کشتیرانی جهانی، پیامدهای بین المللی ایجاد می‌کند».

کشتی باری «گلکسی لیدر» با پرچم باهاما، از سوی یک شرکت انگلیسی که بخشی از آن متعلق به یک شهروند اسرائیل است، به یک شرکت ژاپنی اجاره داده شده بود. به گفته منابع اسراییلی، در این کشتی ٢٥ خدمه از ملیتهای مختلف از جمله اوکراینی، بلغاری، فیلیپینی و مکزیکی حضور دارند. 

یحیی سریع، سخنگوی نیرو‌های حوثی‌ مورد حمایت ایران، امروز در کانال تلگرام این گروه اعلام کرد که تمام کشتی‌های «تحت مالکیت یا اداره شرکت‌های اسرائیلی و‌ یا حامل پرچم این کشور» را هدف قرار خواهند داد. سخنگوی حوثی‌ها از همه کشورها خواست تا شهروندان خود را که در چنین کشتی‌هایی کار می‌کنند، فراخوانند.

علاوه بر این، رهبر حوثی‌ها هم روز سه‌شنبه هشدار داده بود که نیروهایش حملات بیشتری به اسرائیل ترتیب داده و می‌توانند کشتی‌های اسرائیلی را در دریای سرخ و تنگه باب المندب هدف قرار دهند.

حوثی‌ها در ماه جاری میلادی، چندین حمله موشکی و پهپادی علیه اسرائیل انجام داده‌اند. امری که خطر گسترش جنگ اسرائیل و حماس در خاورمیانه را جدی تر می‌کند.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز