بدهی دیواه وار کانادا؛ نسبت بدهی خانوارهای کانادا در رتبه سوم جهان قرار دارد

Submitted on چ., 07/03/2024 - 21:27

سطح بدهی خانوارهای کانادایی بالاتر از آن چیزی است که فکر می کردند. طبق گزارش جدیدی که توسط Desjardins که در کبک منتشر شده است، خانوارها اخیراً بدهی های کلاس جهانی ثبت کرده اند. در واقع، خانوارها آنقدر وام گرفته اند که اکنون کانادا سومین کشور بدهکار در جهان است. حتی شگفت‌انگیزتر این است که بیشتر این بدهی در دست تعداد کمی از خانوارها متمرکز شده است.

بدهی خانوار کانادایی شهرت جهانی دارد
خانوارهای کانادایی در حال وام گرفتن هستند. کانادایی ها در اوایل سال ۲۰۲۰، کاهش نرخ بهره کم سابقه را به عنوان سیگنالی برای وام گرفتن بی حد و حصر فرض کردند. بدهی خانوارها از سه ماهه اول ۲۰۲۰ به سه ماهه اول ۲۰۲۴ به میزان ۲۵ درصد افزایش یافت. دو سوم این افزایش قبل از اولین افزایش نرخ بهره در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ رخ داده است.

خانوارهای کانادایی در حال حاضر بیش از ۱۰۰ درصد از تولید ناخالص داخلی را بدهکار هستند، به طوری که خانوارهای کانادایی سومین بدهکار در جهان و بدهکارترین در بین اقتصادهای G7 می شوند. استرالیا و سوئیس از کانادا مقروض تر است ولی اقتصاد این دو کشور کسری از اقتصاد کانادا است و قابل کنترل تر است.

کانادا سومین بدهی خانوار در جهان است
متأسفانه، زمان خوشی به پایان رسید. بدهکاری کاملاً مشهود است. نرخ‌های بهره پایین بی‌سابقه به قدری در ایجاد بدهی‌های جدید موفق بوده‌اند که بانک مرکزی کانادا مجبور به افزایش بی‌سابقه و شدید نرخ‌ها شده است. ظاهرا بانک مرکزی این وام خواری را پیش بینی نکرده و به یکباره به تعهد خود به «نرخ سود پایین بلندمدت» پایان داده است.

کاهش نرخ های اخیر تا حدودی برای وام گیرندگانی که از نرخ های بالاتر ضربه خورده اند، تسکین می دهد. با این حال، نرخ بهره به همان سرعتی که افزایش می یابد کاهش نخواهد یافت.

ماود دراپو، اقتصاددان Desjardins، توضیح داد: بانک کانادا اخیراً نرخ بهره معیار خود را کاهش داد، که انتظار می‌رود چرخه کاهش تدریجی نرخ باشد.

وی افزود: نرخ پایه ۴/۷۵ درصد از منظر تاریخی همچنان بالاست. کاهش نرخ به دنبال یک دوره انقباض پولی تهاجمی است که شاهد افزایش نرخ معیار از ۰/۲۵ درصد در ماه مارچ ۲۰۲۲ به ۵ درصد در جولای ۲۰۲۳ بود و این زمانی بود که کانادایی ها خود را درگیر سطح بدهی خانوار می دیدند.

حتی نرخ‌های بهره پایین‌تر ممکن است آرامش مورد انتظار را برای اقتصاد فراهم نکند.

ثروتمندترین خانوارهای کانادا بیش از نیمی از کل بدهی را وام می گیرند
ثروتمندترین خانوارهای کانادا با کاهش نرخ بهره بیشتر وام می گرفتند. Desjardins دریافت که دو پنجم خانوارها ۵۵ درصد بدهی معوقه دارند. این منطقی است زیرا بیشتر بدهی خانوارها وام مسکن است. در طول رونق اخیر با نرخ پایین، سرمایه گذاران اکثر وام های رهنی گرفتند. حتی بزرگ‌ترین بانک‌های کشور هشدار داده‌اند که سرمایه‌گذاران در حال جایگزینی خریداران خانه اولی می شوند.

طبق داده‌های Desjardins، این گروه همچنین بیشترین پس‌انداز را به خود اختصاص می‌دهد. ۴۰ درصد از خانوارهای برتر از نظر درآمد به طور متوسط ​​۲۳/۵ درصد در ۱۰ سال گذشته پس انداز کرده اند که ثروتمندترین آنها با افزایش نرخ بهره، پس انداز بیشتری داشته اند. این ممکن است نشان دهد که پیگیری بازدهی دلیل اصلی سرمایه‌گذاری مسکونی است، زیرا سرمایه‌گذاران به دنبال اجاره به عنوان جایگزینی برای اوراق در هنگام کاهش نرخ‌های بهره هستند.

ثروتمندترین خانوارهای کانادا پس انداز می کنند، در حالی که بقیه بدهی های خود را جمع می کنند
بنا بر گزارش تورنتوپرشنز، ۶۰ درصد پایین خانوارهای کانادایی، ۴۵ درصد باقی مانده بدهی معوقه را بدهکار هستند. دراپو خاطرنشان کرد که این گروه نیز پس انداز منفی نشان دادند. بیش از آنچه به دست آورده بودند خرج کردند. او این را به افزایش هزینه زندگی نسبت می دهد که سهم نامتناسبی از درآمد آنها را مصرف می کند.

سال‌ها به کانادا در مورد اتکای خود به وام مسکن برای تقویت رشد اقتصادی هشدار داده شده است. این اتفاق قبل از کاهش نرخ بهره در سال ۲۰۲۰ رخ داد که موسسات جهانی هشدار دادند که آسیب‌پذیری‌ها در صورت یک بحران را تشدید می‌شود. در حالی که جهان در سال ۲۰۲۰ نرخ های بهره کم سابقه ای را برای استقراض جدید دریافت کرد، کانادایی ها هیزم بر این آتش افزودند.

اکنون کانادا در یک دوراهی قرار دارد. نرخ‌های بهره بالاتر کاربران نهایی را مجازات می‌کند، اما سفته‌بازی بیش از حد را نیز مهار می‌کند. اگر نرخ بهره بسیار بالا بماند، گروه کوچکی از کاربران نهایی که تحت فشار نرخ‌های بالاتر هستند، آسیب‌های جانبی خواهند داشت. اگر نرخ بهره خیلی سریع کاهش یابد، این خانوارها آرامش خواهند یافت، اما جوانان ممکن است نتوانند، زیرا سرمایه گذاران شاهد بازگشت سرمایه ارزان هستند.
تورنتوپرشنزداتکام
https://www.torontopersians.com/

منبع
torontoPersians
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز