حقانی: ممنوعیت تحصیلی برای زنان و دختران، دائمی نیست

Submitted on چ., 01/25/2023 - 09:32

سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله حکومت طالبان این سخنان را در دیدار با مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه گفته است.

در این دیدار که ظاهرا در روز جهانی آموزش در کابل صورت گرفته، معاون دبیرکل سازمان ملل در دیدار با حقانی، خواهان لغو ممنوعیت کاری و تحصیلی برای زنان شده و آن را یک حق بنیادی زنان دانسته است.

به بنیاد اعلامیه وزارت داخله طالبان، حقانی در پاسخ به این درخواست گفته که «ممنوعیت تعلیم و تحصیل دختران، محرومیت دائمی نیست» و تاکید کرده که در این مورد هنوز در میان رهبری طالبان، اختلافاتی وجود دارد که به گفته این مقام طالبان، قابل حل هستند.

در کنار این، برخی از مقام‌های طالبان اما در مورد این ممنوعیت، قاطع‌تر هستند و می‌گویند به هیچ‌وجه ممنوعیتی را که بر زنان وضع کرده‌اند، برنخواهند داشت.

ملا محمد عباس آخوند، وزیر مبارزه با حوادث طبیعی طالبان در گفتگو با سرویس جهانی بی‌بی‌سی گفته که ممنوعیت کاری برای زنان «قابل لغو» نیست و تاکید می‌کند که چنین ممنوعیتی، بخشی از «فرهنگ اسلامی» طالبان است که جهان باید آن را بپذیرد.

روز گذشته ٤‬ دلو/٢٤‬ ژانویه، روز جهانی آموزش بود که امسال از سوی یونسکو برای حمایت از حق تحصیل دختران و زنان در افغانستان اختصاص یافته بود. به مناسبت این روز، سیاست‌مداران و نهادهای حقوق بشری بین‌المللی با زنان و دختران در افغانستان هم‌صدا شده و به گونه گسترده خواهان لغو ممنوعیت کاری و تحصیلی دختران در افغانستان زیر حاکمیت طالبان شدند.

دادخواهی که با توجه به رفتار گروه طالبان با زنان، به نظر می‌رسد به این آسانی‌ها از سوی این گروه پذیرفته نخواهد شد.

 

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز