فرآیند اجرایی اخذ رأی آغاز شد/رأی‌گیری تا ساعت ۱۸ انجام می‌شود

Submitted on جمعه, 02/21/2020 - 01:20

خبرگزاری مهر، گروه سیاست؛ انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور و اولین میاندوره ای پنجمین مجلس خبرگان رهبری در ۵ حوزه انتخابیه در حال برگزاری است.

اطلاعیه ستاد انتخابات کشور: آثار تبلیغاتی نامزدها به هیچ عنوان نباید در شعب وجود داشته باشد

ستاد انتخابات وزارت کشور با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به اطلاع اعضای محترم شعب اخذ رأی می‌رساند، کلیه اوراق و آثار تبلیغاتی متعلق به احزاب، گروههای سیاسی و نامزدهای انتخاباتی به هیچ عنوان نباید در محل شعبه و اطراف درب ورودی و خروجی آن وجود داشته باشد. لذا ضروری است در صورت مشاهده هرگونه آثار تبلیغات در طول زمان اخذ رأی آن را امحاء نمایند.

رئیس شورای شهر تهران: نگاه جهانی نسبت به ایران و سرنوشت کشورمان به انتخابات دوخته شده است

محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران صبح امروز بعد از انداختن رأی خود به صندوق رأی در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران، اظهارداشت: در شرایطی که کشور ما در آن قرار دارد و تبلیغاتی که دشمن در حال انجام دادن آن است و برای آن که انتخابات را کم رونق نشان دهد از هر حربه‌ای استفاده می‌کند، همچنین با توجه به اهمیتی که انتخابات مجلس از نظر حضرت امام داشته به طوری که مجلس را در رأس امور می‌دانستند و نقش مهمی که این نهاد در تعیین سرنوشت مردم دارد، لازم است مردم در انتخابات شرکت کنند.

وی ادامه داد: مردم باید بدانند عدم شرکت در انتخابات به معنی کم اهمیتی نسبت به تعیین سرنوشت و اجازه دادن به دیگران است تا کسانی را که می‌خواهند به مجلس بفرستند.

اطلاعیه ستاد انتخابات کشور؛ مدارک لازم برای اخذ رأی / کارت ملی یا شماره ملی ضروری است

ستاد انتخابات وزارت کشور با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: با عنایت به آغاز فرآیند اخذ رأی از ساعت ۸ صبح، به آگاهی عموم ملت شریف ایران می‌رساند جهت اخذ رأی از تمامی واجدین شرایط در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و اولین میاندوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری علاوه بر شناسنامه، همراه داشتن کارت ملی یا شماره ملی نیز ضروری می‌باشد.

لذا از هموطنان عزیز درخواست می‌شود با همراه داشتن شناسنامه و کارت ملی یا شماره ملی خود، ضمن مراجعه به یکی از شعب اخذ رأی، برگ زرین دیگری بر دفتر افتخارات ملت بزرگ ایران اسلامی افزوده و مجریان انتخابات را در هرچه بهتر برگزار نمودن آن یاری نمایند.

عارف رأی خود را به صندوق انداخت

محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در آغازین ساعات برگزاری انتخابات با همسر خود و با حضور در حسینیه جماران رأی خود را به صندوق انداخت.

ظریف: همه کشورها جز سه رژیم تروریست موافق تمدید مهلت ایران در FATF هستند

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه صبح امروز (جمعه) با حضور در حسینیه جماران رأی خود را به صندوق رأی انداخت.

وی در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت انتخابات در کشورمان اظهار داشت: مردم ما پشتوانه اصلی انقلاب هستند و برای بنده که مسئولیت در حوزه سیاست خارجی دارم، باید بگویم که مردم پشتوانه اصلی دیپلماسی هستند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: حضور مردم با سلیقه‌ها و گرایش‌های مختلف به رغم برخی دلخوری‌ها و گفتگوهای خانوادگی که داریم، برای جامعه بین‌المللی نشانه مهمی از آن است که با همه تفاوت‌ها مردم می‌خواهند خودشان سرنوشت خودشان را تعیین کنند.

ظریف در مورد FATF گفت: خوشبختانه همه کشورها به غیر از سه رژیم تروریست موافق تمدید مهلت ایران هستند اما در واقع آمریکا و عربستان سعودی و رژیم اسرائیل که خود هم در حمایت از تروریست نقش دارند، مخالف هستند و امیدواریم خبرهای خوبی بشنویم.

رهبر معظم انقلاب: شرکت در انتخابات یک تکلیف شرعی و متضمن منافع ملی کشور است

آیت‌الله خامنه‌ای در جمع خبرنگاران حاضر در شعبه اخذ رأی شماره ۱۱۰ فرمودند: اولاً روز انتخابات، روز جشن ملی است؛ این جشن را به همه هم‌میهنان عزیز در سراسر کشور تبریک می‌گویم. ثانیاً روز احقاق حق مدنی ملت است. ملت امروز رأی می‌دهند و با شرکت خود در اداره امور کشور مشارکت می‌کنند. ثالثاً یک تکلیف شرعی است.

رهبر انقلاب افزودند: انتخابات متضمن منافع ملی کشور است. هر کسی که به منافع ملی کشور علاقه‌مند است، در انتخابات شرکت می‌کند.

ایشان ادامه دادند: توصیه من این است که مردم با همت حرکت کرده و به اشخاص مورد نظر خود رأی بدهند و این کار را هر چه زودتر انجام دهند؛ رأی دادن را به آخر شب یا آخر وقت موکول نکنند. در نیمه اول روز رأی دهند تا جمعیت در ساعات پایانی متراکم نشوند.

آیت‌الله خامنه‌ای توصیه کردند: در هر شهر مردم به تعداد نامزدهای آن شهر رأی بدهند. به عنوان مثال در تهران به ۳۰ نفر رأی دهند و اسم ۳۰ نفر را بنویسند؛ این امر به تشکیل مجلس قوی کمک می‌کند. از خداوند می‌خواهم به ملت ایران توفیق و خیر بدهد و رحمت و برکت خود را بر ملت ایران نازل کند و این انتخابات را نیز مایه خیر و برکت برای کشور قرار دهد.

رهبر معظم انقلاب رأی خود را به صندوق انداختند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور در شعبه اخذ رأی شماره ۱۱۰، رأی خود را برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و اولین میاندوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری به صندوق انداختند.

رحمانی فضلی: امیدوارم با حضور مردم عزیز امروز حماسه دیگر بیافرینیم

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور پس از بازدید از محل اخذ رأی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و اولین میاندوره ای پنجمین مجلس خبرگان رهبری در جمع خبرنگاران، اظهارداشت: امیدوارم با حضور مردم عزیز امروز حماسه دیگر بیافرینیم و نشان دهیم مردم وظیفه خود را در مقابل انقلاب و خون شهدا انجام می‌دهند.

وزیر کشور پس از بازدید از ستاد انتخابات کشور و رأس ساعت ۸ صبح امروز (جمعه) دوم اسفند ضمن اعلام آغاز رسمی رأی گیری یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: توفیق شد که امروز به لطف خداوند متعال و توکل به عنایت الهی انتخابات مجلس شورای اسلامی را داشته باشیم.

وی ضمن تشکر از عوامل اجرایی و دست اندرکاران امر انتخابات، افزود: امیدوار هستیم با حضور مردم در پای صندوق‌های رأی امروز حماسه دیگری بیافرینیم.

وزیر کشور گفت: با حضور پای صندوق رأی نشان دهیم در سایه امنیت و لطف الهی مردم مقاوم ما با استقامت وظیفه خود را در مقابل انقلاب، خون شهدا و امام راحل انجام می‌دهند.

رحمانی فضلی عنوان کرد: این انتخابات به تعبیر مقام معظم رهبری جهاد عمومی نام گرفته و امیدواریم بتواند یک گام بلندی مردم را به سمت اهداف انقلاب و موفقیت‌های آن سوق دهد.

وزیر کشور ادامه داد: امیدوارم همه اعضای اجرایی و نظارتی و افرادی که در شعب ۵۵ هزارگانه انتخابات هستند انتخابات را در کمال صحت، سلامت و قانونی در بستری امن انجام دهند. از مردم عزیز هم خواهشمند هستیم با مراجعه به صندوق‌های آرا ظرف ده ساعت مدت اولیه قانونی رأی خود را بدهند.

وی تاکید کرد: ما ناگزیر خواهیم بود ساعت ۱۲ امشب صندوق‌ها را تعطیل و شعبه‌ها را ببندیم. امیدوارم همه مردم با حضور به موقع خود باعث شوند که به موقع رای‌ها را اخذ کنیم و خداوند به همه شما توفیق عنایت کند.

ساعت ۸؛ آغاز فرآیند اخذ رأی با دستور وزیر کشور

مستقر در وزارت کشور، انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و اولین میاندوره‌ای پنجمین مجلس خبرگان رهبری دقایقی پیش به دستور وزیر کشور آغاز شد.

به موجب قانون رأی‌گیری از ساعت ۸ صبح لغایت ۱۸ عصر انجام می‌شود و در صورت صلاحدید وزیر کشور این مدت تا ساعت ۲۴ قابل تمدید خواهد بود.

حضور مردم پیش از آغاز رسمی فرآیند اجرایی اخذ رأی

علی‌رغم اینکه ساعت رسمی فرآیند اجرایی اخذ رأی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و اولین میان دوره‌ای پنجمین مجلس خبرگان رهبری از ساعت ۸ صبح امروز (جمعه) در سراسر کشور آغاز می‌شود، اما بسیاری از مردم شناسنامه به دست در شعب اخذ رأی حضور یافتند.

به گزارش مهر، سیداسماعیل موسوی دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور درباره تعداد شعب اخذ رأی در سراسر کشور نیز گفته بود: انتخابات از ساعت هشت صبح در ۵۵ هزار شعبه اخذ رأی در سراسر کشور آغاز و همکاران ما در شعب مستقر خواهند بود تا فرآیند رأی‌گیری را انجام دهند.

گفتنی است، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در سالگرد قیام ۲۹ بهمن مردم تبریز در انقلاب اسلامی و در جمع هزاران نفر مردم آذربایجان شرقی، حضور در انتخابات مجلس را وظیفه شرعی، ملی، انقلابی و حق مدنی آحاد مردم برشمردند و با اشاره به دو رکن مهم «حضور پرشور» و «انتخاب خوب» گفتند: انتخابات یک «جهاد عمومی» و نعمت و امتحان الهی است که اگر با حضور حداکثری مردم همراه شود، مایه آبروی نظام اسلامی و تقویت کشور و مصونیت بخش در برابر توطئه‌ها و زمینه‌ساز ایران قوی خواهد بود.

در حال تکمیل است…

منبع
mehrnews
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز