دستگیری ۲ جوان شیرازی در گرونگانگیری ۱۴ نفر در مشهد | ارسال فیلم شکنجه‌ و تهدید خانواده‌ها با همکاری طعمه‌ها!

Submitted on پ., 05/25/2023 - 07:59

به گزارش همشهری آنلاین، ماجرای گروگان های شرکت هرمی از پنجم اردیبهشت در حالی لو رفت که پدر جوان ۲۰ ساله تبعه خارجی وحشت زده و هراسان به پلیس رفسنجان مراجعه کرد و با نشان دادن یک فیلم به نیروهای انتظامی گفت: افراد ناشناسی پسرم را به گروگان گرفته اند و تقاضای ۲ هزار و ۷۰۰ دلار برای آزادی او کرده اند. ما هم از ترس آن که فرزندمان را به قتل می رسانند با همکاری و کمک فامیل بالاخره ۹۵ میلیون تومان فراهم و به حساب بانکی آن ها واریز کردیم ولی آن ها که مدعی هستند در مرز غربی کشور مستقر شده اند، پسرمان را رها نکردند و تقاضای پول بیشتری دارند و ...

طولی نکشید که با پیگیری های پلیس مشخص شد گروگان مذکور در مشهد است و همه تماس ها از منطقه ای در مشهد برقرار می شود. این گونه بود که گروهی از نیروهای انتظامی رفسنجان با در دست داشتن نیابت قضایی عازم مشهد شدند و موضوع به صورت محرمانه در دستور کار پلیس مشهد قرار گرفت. 

ساعتی بعد با فرمان ویژه سرهنگ احمد نگهبان (فرمانده انتظامی مشهد) گروهی از افسران کلانتری گلشهر مشهد تحقیقات گسترده ای را برای ردیابی دقیق محل استقرار گروگان گیران آغاز کردند که در نتیجه مشخص شد آن ها در منزلی اجاره ای واقع در خیابان شهید شفیعی مستقر شده اند.

بنابراین عملیات رهاسازی گروگان با دستورهای ویژه قضایی وارد مرحله جدیدی شد و نیروهای انتظامی با استفاده از تجربیات رئیس پلیس مشهد، در یک عملیات ضربتی منزل اجاره ای را به محاصره درآوردند و ۱۴ تبعه خارجی را به همراه ۲ جوان شیرازی در حالی دستگیر کردند که بررسی ها نشان داد همه فیلم های ارسالی ساختگی است و گروگان ها عضو یک شرکت هرمی هستند که با این ترفند قصد باج گیری از خانواده های خود را داشتند تا بتوانند پولی برای عضوی در شرکت هرمی فراهم کنند.

آنان در بازجویی ها مدعی شدند به بهانه اقامت و یافتن شغل مناسب در ترکیه، افراد را جذب شرکت هرمی می کردند و به آنان اطمینان می دادند که هرکس فرد دیگری را عضو شرکت مذکور کند، مبلغ ۱۰۰دلار به حسابش واریز می شود و این گونه همه افرادی که فریب خورده بودند، تلاش می کردند تا دیگر دوستان و آشنایان خود را با ترفند اقامت در ترکیه به مشهد بکشانند و به  عضویت شرکت هرمی درآورند!

همچنین بررسی های پلیس بیانگر آن بود که سرکردگان شرکت هرمی با همکاری طعمه های خود، فیلم های شکنجه را طوری تهیه می کردند که خانواده ها تحت تاثیر قرار بگیرند و برای پیشگیری از قتل فرزندشان مبلغ خواسته شده را به حساب یک صرافی واریز کنند  یا به صورت ارز دیجیتالی بپردازند!

در بازرسی از محل این شرکت هرمی، تعداد زیادی بروشورهای تبلیغاتی و لپ تاپ نیز کشف و مشخص شد که سرکردگان شرکت هرمی اتباع افغانستانی جویای کار را با این شگرد به دام می انداختند. در ادامه این عملیات و اعترافات متهمان دستگیر شده، دو مرکز دیگر شرکت های هرمی نیز در مشهد لو رفت و بدین ترتیب عوامل انتظامی موفق شدند ۲۷ تن دیگر از اعضای شرکت های هرمی در بولوار توس و شهرک مهرگان را از چنگ سرکردگان آن ها رها کنند.

در همین زمینه، فرمانده انتظامی مشهد با بیان این که همه متهمان به دستگاه قضایی معرفی شده اند، به خانواده ها نیز توصیه کرد: به هیچ وجه به درخواست مبالغ میلیونی (معمولا بالای ۳۰ میلیون تومان) فرزندان تان که به بهانه استخدام، کار یا خرید وسیله نقلیه راهی تهران یا شهرهای دیگر شده اند، پاسخ مثبت ندهید و بلافاصله در صورت چنین تقاضاهایی ابتدا پلیس را در جریان موضوع بگذارید.

سرهنگ احمد نگهبان افزود: شهروندان در صورت مشاهده رفت و آمدهای مشکوک تعدادی جوان به یک منزل  یا واحد آپارتمانی در همسایگی خود، بی درنگ به پلیس ۱۱۰ اطلاع دهند.

وی در پایان به شهروندان هشدار داد: در صورتی که دوستی قدیمی یا آشنایان دور و نزدیک با فرزندتان برای استخدام با حقوق بالا یا اقامت در کشور دیگر تماس گرفتند، یقین بدانید که آنان را برای عضویت در شرکت هرمی وسوسه می کنند.

بنابراین از تماس فرزندتان با این افراد جلوگیری کنید و پلیس را در جریان موضوع قرار دهید تا از اغفال دیگران جلوگیری شود.

منبع
hamshahrionline
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز