چین و امارات یک رزمایش هوایی مشترک برگزار می‌کنند

Submitted on پ., 08/03/2023 - 09:30

رزمایش اعلام شده بخشی از همکاری امنیتی میان دو کشور محسوب می‌شود. دولت ابوظبی قصد دارد قرارداد خرید دوازده فروند جنگندۀ "ال-١۵" را با دولت پکن امضاء کند. در فوریه سال گذشته ابوظبی خبر داد که ٣٦ فروند دیگر از همین نوع جنگنده را به فهرست شفارش‌های خود به چین اضافه می‌کند. وزارت دفاع امارات به تازگی اعلام کرد که این کشور قصد دارد به همراه چین یک آزمایشگاه تحقیقاتی و توسعۀ مشترک در عرصۀ نظامی دایر کند.

با استفاده از خروج تدریجی آمریکا از خاورمیانه، چین تلاش می‌کند که جای پای خود را در این منطقه محکم کند. در مارس گذشته با میانجیگری پکن، عربستان و ایران مناسبات دیپلماتیک خود را ازسرگرفتند. در دسامبر گذشته، رئیس جمهوری چین، شی جین‌پینگ، در یک نشست تاریخی با حضور شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس در ریاض شرکت کرد.

همکاری های چین و امارات موجب اختلافاتی میان ابوظبی و آمریکا شده است. در نتیجۀ همین همکاری ها دولت آمریکا در اواخر سال ۲٠۲١   قرارداد فروش جنگنده‌های "اف ٣۵" به امارات را لغو کرد. آمریکا نگران است که چین یک پایگاه نظامی مخفی در بندر خلیفه در چند کیلومتری ابوظبی و پایگاه هوایی آمریکا ایجاد کند.

با این حال، وابستگی نظامی امارات به ویژه نیروی هوایی این کشور به آمریکا همچنان بالا است. در واقع، همکاری نظامی امارات با چین قدرت چانه‌زنی ابوظبی در ارتباط با آمریکا را برای گرفتن امتیازات و تجهیزات بیشتر و پیشرفته افزایش می‌دهد به ویژه این که چین و جمهوری اسلامی ایران یک سند همکاری بیست و پنج ساله با یکدیگر امضاء کرده اند. به رغم ازسرگیری مناسبات دیپلماتیک خود در سال گذشته، امارات همچنان جمهوری اسلامی ایران را تهدیدی علیه خود می‌داند. اعلام رزمایش مشترک چین و امارات با برگزاری رزمایش سپاه پاسداران در جزایر مورد ادعای امارات در خلیج فارس، بوموسی و تنب‌های کوچک و بزرگ، همزمان بود.  

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز