چرا "متا" به پرداخت جریمه بی‌سابقهٔ ۱.۲ میلیارد یورویی به اروپا محکوم شد؟

Submitted on س., 05/23/2023 - 11:31

رگولاتور حریم خصوصی اتحادیه اروپا، شرکت متا، را به دلیل نقض قوانین حفاظت از داده‌های اروپا در شبکه اجتماعی فیس‌بوک و نحوه کنترل بر اطلاعات کاربران، به پرداخت ۱.۲ میلیارد یورو (معادل حدود ۱.۳ میلیارد دلار) جریمه محکوم کرد. این بالاترین جریمه‌ای است که تاکنون برای این نوع تخلف در اروپا اعمال شده است.

کمیسیونر حفاظت از داده در ایرلند، پس از آن، این جریمه تاریخی را علیه شرکت متا وضع کرد که متا با وجود حکم دادگاه اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ میلادی مبنی بر ابطال قرارداد انتقال داده بین اروپا-آمریکا، همچنان به فعالیت خود ادامه داد.

کمیسیون حفاظت از داده‌های ایرلند در تصمیم خود برای اعمال این جریمه اشاره کرده است که متا به دلیل ادامه «انتقال داده‌های شخصی» کاربران از منطقه اقتصادی اروپا به ایالات متحده آمریکا، در نقض قوانین اروپا در این حوزه محکوم شده است.

این جریمه بسیار بالاتر از مبلغ جریمه ۷۴۶ میلیون یورویی است که لوگزامبورگ در سال ۲۰۲۱ برای شرکت آمازون وضع کرده بود.

بر اساس اعلام این نهاد، شرکت متا موظف است «هر گونه انتقال داده‌های شخصی به ایالات متحده آمریکا» را طبق «مقررات اروپایی حفاظت از اطلاعات ظرف مدت پنج ماه به تعلیق» درآورد.

شرکت متا، که دو شبکه بزرگ اجتماعی فیس‌بوک و اینستاگرام را در مالکیت خود دارد، در بیانیه‌ای وضع این جریمه را «غیرموجه و غیرضروری» ارزیابی کرده و اعلام کرد: در پی یافتن راهی برای تعلیق قانونی آن است.

در این بیانیه که به خبرگزاری فرانسه ارسال شده است، غول کالیفرنیایی شبکه‌های اجتماعی مدعی شده است: هزاران کسب و کار و سازمان به توانایی و ظرفیت انتقال داده‌های میان ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا متکی هستند.

به گفته شرکت متا، این اختلاف از آنجا ناشی می‌شود که «تضاد حقوقی بنیادین میان قوانین دولت آمریکا در مورد دسترسی به داده‌ها و قوانین حقوقی اروپایی از نظر محرمانه بودن داده‌ها، وجود دارد».

شرکت متا اعلام کرده است که خواستار تجدیدنظر در این رای خواهد شد. همچنین این شرکت قصد دارد از طریق دادگاه خواستار توقف احکام شود.

متا،‌ همچنین ابراز امیدواری کرده است که پیش از اینکه انتقالات داده‌ها به تعلیق درآید، توافق جدیدی برای تسهیل انتقال امن داده‌های شخصی شهروندان اتحادیه اروپا به ایالات متحده آمریکا حاصل شود.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز