اعتراف فرمانده ارشد سپاه پاسداران به کشته شدن بیش از «۳۰۰ تن» از معترضان در اعتراضات گسترده اخیر

Submitted on س., 11/29/2022 - 11:47

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، روز دوشنبه هفتم آذر ماه، اعتراف کرد: «بیش از ۳۰۰» نفر در تلاش جمهوری اسلامی ایران برای سرکوب اعتراضات گسترده و سراسری شهروندان ایران علیه جمهوری اسلامی در طی حدود ده هفته اخیر کشته شدند.

این آمار از سوی یک فرمانده ارشد سپاه پاسداران، برای نخستین بار، در حالی اعلام شده است که منابع حقوق بشری تاکنون به مستندات کشته شدن بیش از ۴۰۰ نفر در جریان اعتراضات اخیر دست یافته‌اند. 

سخنان اخیر امیرعلی حاجی‌زاده که در خبرگزاری فرانسه نیز انعکاس داشته است، نخست در رسانه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی منتشر شد، اظهاراتی که بعنوان نخستین اعتراف یک مقام جمهوری اسلامی از کشته شدن معترضان در خیزش اخیر علیه جمهوری اسلامی تلقی شده است. 

امیرعلی حاجی‌زاده، بر اساس ویدیویی که در رسانه‌های جمهوری اسلامی منتشر شده است، از اعتراضات و خیزش گسترده در ایران بعنوان یک «اتفاق» نام برده و گفته است: «حالا یک اتفاقی در گوشه تهران افتاده که همه متاثر شدند. از فوت این خانم کسی خوشحال نشد. همه در داخل ناراحت شدند». 

این مقام ارشد سپاه پاسداران بدون نام بردن از مهسا امینی که جان باختن او جرقه این اعتراضات بود، درباره آمار کشته‌شدگان در جریان سرکوب اعتراضات، افزود: «من آخرین آمار را ندارم اما فکر می‌کنم در پی این حادثه شاید بیش از ۳۰۰ جان‌باخته و شهید از بهترین بچه‌های این جامعه داریم».

امیرعلی حاجی‌زاده که از کشته‌شدگان در اعتراضات گسترده و فراگیر در ایران با نام «شهید» یاد کرد، همزمان با هفته «بسیج»، یادآور شد: «بیش از ۳۰۰ تن نفر در این دو ماه کشته و شهید شدند چون دشمن را از خودی تشخیص ندادیم». علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در تمامی سخنرانی‌های خود از زمان آغاز اعتراضات گسترده در ایران، معترضان را دشمن نامیده است که تحت تاثیرو تحریک کشورهای خارجی قرار گرفته‌اند. 

امیرعلی حاجی‌زاده، یکی از متهمان اصلی حادثه شلیک‌های سپاه پاسداران به هواپیمای ۷۵۲ متعلق به سپاه پاسداران که به کشته شدن ۱۷۶ نفر انجامید، در حالی آمار کشته‌شدگان در جریان اعتراضات گسترده اخیر را مطرح کرد که هنوز جمهوری اسلامی مسئولیت کشته شدن هیچ یک از معترضان، از جمله مهسا امینی را برعهده نگرفته است.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز