اتحادیه اروپا می‌گوید گزینه به رسمیت‌شناسی طالبان را روی میز ندارد

Submitted on جمعه, 02/03/2023 - 07:29

توماس نیکلاسون، فرستاده ویژه اتحادیه اروپا که به تازه‌گی به پاکستان سفر کرده و با مقام‌های این کشور در مورد افغانستان گفتگو کرده است، در برگه توئیتر خود با اشاره به حمله تروریستی پسین پشاور و محدودیت‌هایی که طالبان بر زنان و دختران در افغانستان وضع کرده‌اند، نوشته که اتحادیه اروپا، تصمیم ندارد تا حکومت طالبان را به رسمیت بشناسد.

آقای نیکلاسون در این مورد نوشته که «درحالی که ما نمی‌خواهیم افغانستان را منزوی کنیم، (گزینه) به رسمیت‌شناسی رژیم طالبان روی میز نیست.»

باوجود این، نماینده ویژه اتحادیه اروپا تاکید می‌کند که برای «منفعت مردم افغانستان» هنوز نیاز به ادامه کار منطقه و جهان است.

هرچند طالبان در یک‌ونیم سال پسین به دنبال به رسمیت شناخته شدن بوده‌اند، اما سیاست‌های این گروه، به ویژه محدودیت‌هایی که بر زنان و دختران وضع کرده‌اند، سبب شده تا هیچ کشوری تاکنون آنان را به رسمیت نشناسد.

محدودیت‌های طالبان که از سوی خیلی‌ها «زن‌ستیزانه» توصیف شده، آمریکا را نیز واداشته تا گامی دیگر برضد آن شمار از مقام‌های طالبان که در وضع این محدودیت‌ها دخیل هستند، بردارد.

وزارت خارجه آمریکا به تازه‌گی اعلام کرده که در پاسخ به «سرکوب زنان و دختران» توسط طالبان، این کشور، محدودیت‌های ویزای جدیدی بر شماری از مقام‌های برحال، پیشین و افرادی که مسئول و یا دخیل در امر سرکوب زنان و دختران در افغانستان هستند، وضع کرده است.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که به دلیل این سرکوب‌ها و محدودیت‌ها، بیسش از یک میلیون دختر از رفتن به مدرسه، محروم شده، خیلی از زنان و دختران دیگر نیز از رفتن به دانشگاه و کار کردن، منع شده‌اند.

طالبان اما این فشارها را «مداخله در امور داخلی» افغانستان توصیف می‌کند و تاکنون هرچند وعده برداشتن این ممنوعیت‌ها را داده‌اند، اما در عمل به اجرای محدودیت‌ها ادامه داده‌اند.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز