اعلام نتایج نهایی کنکور در نیمه اول مهر | زمان انتخاب رشته کنکوری‌ها اعلام شد | تغییرات کنکور امسال

Submitted on چ., 08/16/2023 - 08:55

به گزارش همشهری آنلاین، دکتر عبدالرسول پورعباس در نشست خبری اعلام جزئیات نتایج کنکور ۱۴۰۲ که امروز در سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شد، آزمون امسال را یکی از سنگین‌ترین و پیچیده‌ترین آزمون‌ها توصیف کرد و گفت: بر اساس قانون تغییرات کنکور باید تا قبل از شهریور ماه به اطلاع سازمان سنجش برسد و سازمان سنجش نیز آخر شهریور ماه هر سال موظف است که این تغییرات را به داوطلبان اطلاع‌رسانی کند. شهریور ماه سال گذشته نیز ما مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص تغییرات کنکور از سال ۱۴۰۲ را اطلاع‌رسانی کردیم و این آزمون در دو نوبت یعنی نوبت اول دی ماه و نوبت دوم در تیر برگزار شد و فرآیند ارزیابی تا امروز ادامه دارد و امروز بخشی از نتایج آزمون را که رتبه‌های برتر کنکور هستند، اعلام کردیم و کارنامه نهایی جمعه ۲۷ مرداد منتشر می‌شود.

وی در ادامه تاکید کرد: نتایج آزمون ۱۴۰۲ با ۴۰ درصد تاثیر قطعی سوابق تحصیلی اعلام می‌شود و نمرات سوابق تحصیلی از سوی آموزش و پرورش که البته تعامل خوبی با سازمان سنجش وجود داشت و ما ۱۰ جلسه کارشناسی با این وزارتخانه داشتیم، در اختیار ما قرار گرفت و حتی به دلیل اعمال کنترل‌های بیشتر حتی ما ۱۵ روز دیرتر از سال‌های قبل نتایج اولیه کنکور را اعلام می‌کنیم.

دکتر پورعباس خاطرنشان کرد: ما حتی یک فرصت پنج روزه نیز به داوطلبان اعلام کردیم تا آنها نمرات خام و نمرات تراز شده سوابق تحصیلی خود را مشاهده و سؤالات خود را مطرح کنند.

رئیس سازمان سنجش از تشکیل ستاد مشترک بین وزارت آموزش و پرورش و سازمان سنجش خبر داد و گفت: این ستاد با هدف پاسخگویی به داوطلبان و رفع مشکلات آنها تشکیل شده است.

دکتر پورعباس با تاکید بر اینکه دو آزمون نوبت اول و دوم کنکور ۱۴۰۲ کاملا مستقل از یکدیگر هستند، گفت: برخی از داوطلبان دارای رتبه‌های اول از آزمون نوبت اول و برخی نیز از آزمون نوبت دوم انتخاب شدند و در کارنامه نتایج اولیه داوطلبان شامل نمرات تراز شده کنکور، برای داوطلبانی که در هر دو نوبت در یک گروه آزمایشی شرکت کرده بودند، بیشترین نمره را اعلام کردیم و داوطلبانی که در دو گروه آزمایشی شرکت کرده بودند تا روز گذشته فرصت داشتند گروه آزمایشی دارای اولویت خود را اعلام کنند.

وی همچنین با بیان اینکه فرآیند انتخاب رشته داوطبان کنکور تا هفته آینده کامل می‌شود، گفت: ما انتخاب رشته مجازی را نیز برای داوطلبان در نظر گرفته‌ایم.

رئیس سازمان سنجش در پایان با تاکید بر اینکه سال تحصیلی کنکوری‌های جدید امسال از نیمه دوم مهر ماه آغاز می‌شود، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه پذیرش در دانشگاه فرهنگیان با بیش از ۳۰ هزار نفر صورت می‌گیرد و شرایط خاصی برای پذیرش وجود دارد، به منظور طی شدن این مراحل نتایج نهایی کنکوری‌ها نیمه اول مهر ماه اعلام می‌شود و بر این اساس دانشگاه‌ها از نیمه دوم می‌توانند فرآیند پذیرش و تحصیل ورودی‌های جدید خود را آغاز کنند، اما ورودی‌های سال‌های قبل از همان ابتدای مهر ماه وارد دانشگاه شده و آموزش خود را آغاز خواهند کرد.

همچنین، دکتر احسان جمالی معاون فنی و آماری سازمان سنجش در این نشست گفت: دفترچه انتخاب رشته و راهنمای انتخاب رشته تا روز یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ منتشر می‌شود و فرآیند انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ نیز از ۳۱ مرداد ماه آغاز می‌شود و این فرصت تا چهارم شهریور ادامه دارد.

معاون فنی و آماری سازمان سنجش تاکید کرد: در نوبت دی ماه کنکور ۱۴۰۲ تعداد ۹۷۸ هزار نفر و در نوبت تیرماه کنکور ۱۴۰۲ تعداد یک میلیون و ۱۱۰ هزار نفر شرکت کرده‌اند. با توجه به اینکه برخی در نوبت دی و برخی در نوبت تیر و برخی در هر دو نوبت شرکت کردند و برخی در گروه آزمایشی متفاوتی در دو نوبت آزمون دادند، در مجموع برای یک میلیون و ۲۱۰ هزار نفر در پنج گروه آزمایشی کارنامه صادر شده است و ملاک نهایی برای پروسه انتخاب رشته برای رشته‌های با آزمون تعداد یک میلیون و ۲۱۰ هزار نفر است که می‌توانند انتخاب رشته کنند.

وی در خصوص آمار داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ نیز گفت: حدود ۴۲ درصد داوطلبان کنکور مربوط به گروه علوم تجربی، ۳۱.۵ درصد مربوط به گروه علوم انسانی، ۱۲ درصد مربوط به گروه علوم ریاضی، ۸.۶ درصد مربوط به گروه زبان و ۵ درصد مربوط به گروه هنر است.

این مقام مسؤول افزود: اعلام نتایج مرحله اول با اعلام سه نمره خام، نمره آزمون و سوابق تحصیلی ۲۰ مرداد انجام گرفت و کارنامه حاوی رتبه، رتبه در سهمیه و نمره کل نهایی جمعه ۲۷ مرداد منتشر می‌شود و دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ تا یکشنبه ۲۹ مرداد و شیوه‌نامه و راهنمای انتخاب رشته با توضیحات کامل نیز تا روز یکشنبه، ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ منتشر می‌شود.

به گفته جمالی، همزمان با فرآیند انتخاب رشته در روزهای ۳۱ مرداد تا ۴ شهریورماه، امکان ثبت‌نام و انتخاب رشته‌های بدون آزمون و صرفا با سوابق تحصیلی نیز انجام می‌گیرد و تمام افرادی که مایل به انتخاب این رشته‌ها هستند، می‌توانند در این بازه ثبت‌نام کنند. ضمن اینکه راهنمای انتخاب رشته مجازی نیز تا روز سه شنبه، ۳۱ مرداد منتشر می‌شود.

معاون فنی و آماری سازمان سنجش ادامه داد: امسال دیگر زیرگروه وجود ندارد و داوطلبان فقط یک رتبه در کارنامه خود می‌بینند و تنها کسانی که دارای سهمیه هستند، رتبه در سهمیه را مشاهده می‌کنند و ۶۰ درصد نمره آزمون و ۴۰ درصد نمره سوابق تحصیلی به صورت قطعی در رتبه داوطلبان تاثیر دارد. البته در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی وضعیت متفاوت است و سهم سوابق تحصیلی ۲۶ درصد و سهم کنکور ۷۴ درصد است.

وی گفت: سهمیه بهیاری امسال علاوه بر رشته پرستاری برای پذیرش در رشته‌های اتاق عمل و هوشبری هم با ضریب ۱۲ اعمال می‌شود. از سهمیه ۳۰ هزار نفری پذیرش در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی ۲۱۰۰ نفر ظرفیت به پذیرش فرهنگیان با مشارکت دانشگاه‌های برتر اختصاص یافته است.

منبع
hamshahrionline
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز