بریتانیا در مورد دست داشتن نیروهای ویژه این کشور در قتل‌های فراقانونی غیرنظامیان افغانستان تحقیق می‌کند

Submitted on پ., 03/23/2023 - 13:43

لرد جاستیس هادون کیو، قاضی ارشد در بریتانیا که مسئولیت پرونده اخیر را بر عهده دارد، با اشاره به اهمیت «بازگرداندن  اقتدار اخلاقی ارتش» این کشور تاکید کرد: «افرادی که قانون را زیر پا گذاشته‌اند باید برای تحقیقات به مقامات مربوطه ارجاع داده شوند».

وی در ادامه افزود: «ممکن است اتهامات مربوط به قتل‌‌های فراقانونی افغانستانی‌‌ها توسط واحد نیروهای ویژه ارتش بریتانیا صحت نداشته باشد و یا اینکه برخی از این اتهامات درست باشند».

قاضی ارشد همچنین تصریح کرد که در هر دو صورت، انجام تحقیقات می‌تواند ثابت کند که اتهامات وارده به نیروهای ارتش بریتانیا از سوی دولت این کشور به درستی مورد بررسی قرار گرفته است.

خبر اخیر در حالیست که در دسامبر سال ۲۰۲۲میلادی، اتهامات مربوط به «جنایات جنگی» نیروهای بریتانیا در افغانستان، بویژه اتهام قتل‌‌های فراقانونی و مشکوک ۵۴ افغانستانی‌ توسط یکی از واحدهای نیروهای ویژه ارتش بریتانیا مطرح رسما شد.

بنا بر نخستین مدارکی که به دست مقام‌های قضایی بریتانیا رسیده است، احتمال می‌رود  این ۵۴ نفر بین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ میلادی در شرایط مشکوک، در استان جنوبی هلمند توسط نیروهای ارتش بریتانیا به قتل رسیده‌ باشند.    

طبق گزارش گاردین، نخستین هدف تحقیقاتی که روز چهارشنبه آغاز شد این است که بررسی کند آیا تحقیقاتی پیشین پلیس نظامی سلطنتی بریتانیا در مورد اتهامات قتل‌‌های فراقانونی در افغانستان به صورت درست و موثر اجرا شده است یا خیر.

ماموریت بعدی تحقیقات اخیر این است که ببیند آیا مدارک و اطلاعات معتبری مبنی بر وقوع این قتل‌‌های فراقانونی که احتمال می‌رود بین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ میلادی توسط یکی از واحدهای نیروهای ویژه ارتش بریتانیا انجام شده باشد، وجود دارد یا خیر.

افزون بر این دو موضوع، تحقیقات اخیر همچنین  به دنبال آن است که دریابد آیا پنهانکاری‌هایی در مورد پرونده  قتل‌‌های فراقانونی نیروهای بریتانیا صورت گرفته است یا خیر و همچنین چه درس‌هایی می‌توان از آن آموخت.

 

کمتر از دو سال پس از پایان حضور ۲۰ ساله نیروهای نظامی ایالات متحده آمریکا ناتو در افغانستان، شمار زیادی از این نیروها متهم به اتهام ارتکاب جنایت جنگی و قتل فراقانونی غیرنظامیان افغانستانی شده‌اند.

در همین حال، به رغم چندین سال خودداری دیوان کیفری بین‌المللی از انجام تحقیقات درباره جنایات جنگی در افغانستان، این نهاد سرانجام  در ۳۱ اکتبر سال ۲۰۲۲ میلادی، به دادستان خود چراغ سبز داد تا تحقیقات در مورد جنایات مرتکب شده در این کشور آغاز کند.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز