زوج تورنتو مشتاق خرید خانه با قیمت به کف رسیده ی بازار ملک هستند؛ آیا امیدی هست؟

Submitted on چ., 02/01/2023 - 21:26

زوج تورنتو مشتاق خرید خانه در انتهای بازار ملک هستند کارشناس: امسال بازار یخ می زند و امیدی نیست!
یک زوج تورنتو پس از فروش ملکی در یک سال و نیم پیش نتوانسته اند خانه مورد نظر خود را پیدا کنند. این زوج بعد از خروج بازار املاک از حالت تشنج، مشتاقانه منتظر خرید خانه در کف قیمت هستند. با این حال، کارشناسان داخلی پیش بینی می کنند که قیمت مسکن ممکن است در سال ۲۰۲۳ به کاهش خود ادامه دهد.

سی تی وی گزارش داد که اندرو همیلتون و همسرش یک سال پیش خانه ای در نزدیکی محله تورنتو فروختند. بازار مسکن در آن زمان هنوز داغ بود و آن دو هرگز خانه ای پیدا نکردند که پاسخگوی نیازهایشان یا در حد بودجه آنها باشد. بنابراین آنها تصمیم گرفتند به طور موقت خانه ای در Etobicoke اجاره کنند و سپس به جستجوی فرصت ها ادامه دهند.

اما طولی نکشید که بازار ملک شروع به آرام شدن کرد و قیمت ها بارها و بارها کاهش یافت. آنها می خواهند منتظر بمانند تا بازار به ثبات برسد. همیلتون گفت: امیدوارم صبر ما ارزشش را داشته باشد.

بنا بر گزارش تورنتوپرشنز،‌ خریداران بالقوه بسیاری با همیلتون موافق هستند. همه آنها مشتاقانه منتظر زمان خوبی برای خرید خانه در سال ۲۰۲۳ هستند. قیمت مسکن از بهار گذشته در بحبوحه افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی کاهش یافته است و جنگ قیمت‌ها بسیار کمتر از قبل بوده است. اما در همزمان، فشار وام مسکن صاحبان خانه نیز بسیار افزایش یافته است. برخی افراد می گویند که پرداخت ماهانه ی مورتگیج صدها یا حتی هزاران دلار افزایش یافته است.

اقتصاددانان پیش بینی می کنند که کانادا در سال ۲۰۲۳ وارد دور جدیدی از رکود خواهد شد، اما هنوز مشخص نیست که رکود چقدر شدید خواهد بود.

داگلاس پورتر، اقتصاددان ارشد در BMO Capital Markets، گفت که اگر نرخ تورم و افزایش نرخ با آهسته‌تر افزایش یابد، ۲۵ تا ۳۰ درصد احتمال دارد که اقتصاد کانادا به یک فرود نرم دست یابد که به جلوگیری از رکود کمک می‌کند. همچنین کانادا ۵۰ درصد احتمال یک رکود کم عمق و ۲۰ تا ۲۵ درصد احتمال رکود شدیدتر دارد.

پورتر گفت: «همه اینها پیامدهایی برای بازار مسکن دارند. آنچه واضح است این است که هرچه اقتصاد ضربه کمتری بخورد، برای بازار مسکن بهتر است.

او بازار مسکن را یکی از ضعیف‌ترین حلقه‌های اقتصاد می‌داند، پدیده‌ای که در سال‌های اخیر، اگر نگوییم دهه‌های اخیر، دیده نشده است.

او پیش‌بینی می‌کند تا زمانی که این چرخه اقتصادی کامل شود، قیمت مسکن ۲۰ تا ۲۵ درصد نسبت به اوج خود کاهش می‌یابد و تاکنون ۱۰ درصد کاهش یافته است.

پورتر همچنین خاطرنشان کرد که بازار در حال حاضر "یخ زده" است و خریداران منتظر هستند تا قیمت ها بهتر شود و لیست ها بیشتر در دسترس باشند. بدیهی است که شما وارد بازار نمی‌شوید و خانه می‌خرید و می‌دانید که قیمت‌ها به طور قابل توجهی کاهش خواهند یافت.

پورتر گفت: از نظر من، نرخ بهره همچنان نقش کلیدی در سال جاری خواهد داشت. من فکر می‌کنم بازار هنوز در حال هضم تأثیر افزایش نرخ است و ما واکنش کامل قیمت مسکن به تأثیر افزایش نرخ را ندیده‌ایم.»

در کل، پورتر انتظار دارد که استان‌های پریری مقاوم‌ترین استان‌ها باشند، زیرا در سال اول همه‌گیری به اندازه مناطق دیگر بیش از حد گرم نشده‌اند.

استان‌های اقیانوس آتلانتیک و بخش‌هایی از بریتیش کلمبیا متوسط قیمت را از آن خود کرده اند، زیرا در آن زمان جهش قیمتی مشابه منطقه انتاریو را تجربه نمی‌کنند، اما با افزایش مهاجرت مواجه هستند.

پورتر همچنین شرایط مسکن در شهرهای متوسط ​​در جنوب غربی انتاریو مانند همیلتون، کیچنر، لندن و ویندزور را زیر نظر دارد. چرا که قیمت مسکن در این مناطق در طول همه گیری افزایش یافت، اما اکنون وارد فاز اصلاح قیمت شدید شده است.

او همچنین گفت که از نزدیک به دنبال نشانه هایی از ثبات در بازار مسکن است.

منبع
torontoPersians
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز