وضعیت بحرانی آلودگی هوا در تهران و کلانشهرها ادامه دارد

Submitted on چ., 01/25/2023 - 05:32

سازمان هواشناسی ایران، روز چهارشنبه ۵ بهمن، با صدور هشدار نارنجی رنگ از پایداری آلودگی هوا به دلیل انباشت آلاینده‌ها و رشد شاخص آلودگی توام با کاهش کیفیت هوا تا روز شنبه  ۸ بهمن‌ماه در تهران، کرج و اصفهان خبر داد.

سازمان هواشناسی کشور برای کاهش اثرات مخرب این وضعیت ، کاهش تردد خودروها و کنترل فعالیت واحدهای صنعتی، مدیریت منابع آلاینده، تاکید بر عدم تردد غیرضروری برای تمام افراد، پرهیز از فعالیت فیزیکی و ورزشی در فضای باز، اتخاذ تدابیر مدیریتی لازم برای جلوگیری از افزایش غلظت آلاینده‌ها تا حد بسیار ناسالم را توصیه کرده است.

سازمان هواشناسی ایران همچنین نسبت به پایداری آلودگی و کاهش کیفیت هوا تا روز شنبه ۸ بهمن، در سمنان، قزوین، مشهد و اراک هشدار داده است.

این در حالی است که وضعیت بحرانی آلودگی هوا در روزهای اخیر موجب غیرحضوری شدن مدارس در اغلب کلانشهرهای ایران شده است.

گزارش ها حاکی از آن است که نیروگاه ها در ایران به دلیل کمبود گاز، از مازوت به جای سوخت استفاده می کنند که منجر به تشدید آلودگی هوا شده است.

کاهش دید افقی در چهار کلانشهر ایران به دلیل آلودگی هوا

سازمان هواشناسی ایران همچنین از کاهش دید افقی در چهار کلانشهر به دلیل آلودگی هوا خبرداده است.

بر اساس این گزارش، ذرات معلق در هوا و انباشت آلاینده‌ها میزان شعاع دید افقی در تهران، کرج، اراک و اصفهان را به ۱۲۰۰ تا ۵۰۰۰ متر کاهش داده است.

بیشترین کاهش دید با ۱۲۰۰ متر از ایستگاه هواشناسی اراک در استان مرکزی گزارش شده است. پس از آن شعاع دید  افقی در البرز ۲۰۰۰، تهران ۲۵۰۰ و اصفهان ۵۰۰۰ متر ثبت شده است.

داده‌های سامانه پایش کیفی هوای کشور نیز نشان می دهد که شاخص کیفیت هوا در هر چهار کلانشهر ناسالم برای گروه های حساس بوده است.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز