تصاویر عجیب‌ترین موجودات زنده روی زمین | از جربوآ گوش دراز تا مورچه مخملی

Submitted on جمعه, 12/16/2022 - 00:50

به گزارش همشهری آنلاین، شکل زندگی در سیاره زمین به طرز شگفت انگیزی متنوع است. دانشمندان تخمین زده‌اند که حدود ۸.۷ میلیون گونه گیاهی و جانوری در سیاره زمین وجود دارد. این در شرایطی است که تنها حدود ۱.۲ میلیون گونه تاکنون شناسایی و توصیف شده اند که بیشتر آنها حشرات هستند. این بدان معنی است که میلیون‌ها موجود دیگر همچنان به صورت یک راز باقی مانده اند.

شرایط محیطی مختلف سیاره زمین موجب ایجاد ویژگی‌های متفاوت در موجودات با هر شکل و اندازه‌ای می‌شود. برخی در اعماق تاریک اقیانوس‌ها زندگی می‌کنند، در شرایطی که برخی دیگر در بیابان‌های خشک و به ظاهر تهی از حیات، ساکن هستند. در ادامه با برخی از عجیب‌ترین و بامزه‌ترین موجودات ساکن سیاره زمین بیشتر آشنا می‌شویم.

جربوآ گوش دراز جونده ای شبیه موش و از حیوانات شب‌زی است. دم بلند، پاهای عقبی بلند برای پریدن و گوش‌هایی فوق العاده بزرگ از ویژگی‌های این حیوان هستند.

ویژگی جالب توجه لاک‌پشت رودخانه مری موهای سبز شبیه مدل موهاوک آن است که در واقع نوعی جلبک است. این گونه ساکن استرالیا دارای اندام‌های ویژه ای در نزدیکی کلواک (منفذی در ناحیه پشتی برای دفع مواد و تولید مثل) است که امکان جذب اکسیژن از آب را فراهم کرده و می‌تواند تا سه روز زیر آب باقی بماند.

اختاپوس دامبو نام خود را از یکی از شخصیت‌های انیمیشن شرکت دیزنی گرفته است. پانزده گونه در این سرده شناسایی شده اند. اختاپوس دامبو به طور معمول از سخت پوستان، دو کفه ای‌ها و کرم‌ها تغذیه می‌کند. میانگین طول عمر گونه‌های مختلف اختاپوس دامبو سه تا پنج سال است.

ماهی Sarcastic Fringehead با نام علمی Neoclinus Blanchardi حیوانی کوچک اما بسیار تهاجمی و وحشی است. این ماهی دارای دهانی بسیار بزرگ است و به شدت از قلمرو خود محافظت می‌کند.

عنکبوت طاووسی با نام علمی Maratus Volans به واسطه رنگ‌های درخشان در قسمت شکم عنکبوت‌های نر شناخته شده است. عنکبوت‌های نر با بالا آوردن این قسمت از بدن خود و انجام حرکات موزون تلاش می‌کنند تا نظر عنکبوت‌های ماده را به خود جلب کنند.  

حشره Troll-Haired یکی از جذاب‌ترین موجودات جهان است که در سال ۲۰۱۲ در جنگل‌های بارانی سورینام واقع در آمریکای جنوبی کشف شد. ویژگی متمایز این حشره بامزه با طول تقریبا هفت میلیمتر موهای بلند آن است.

بدن تیغ‌پشت (تنرک) رگه‌دار مانند جوجه تیغی با خار پوشیده شده است و در صورت تهدید شکارچی‌ها خود را به شکل یک توپ جمع می‌کند. تیغ‌پشت‌های رگه‌دار بومی ماداگاسکار هستند و بینی سیاه رنگ بلند و بدنی به رنگ سیاه با رگه‌های زرد از ویژگی‌های متمایز آنها محسوب می‌شود.

سالپ یا سالپا یک تونیکیت (آبدزدک دریایی) بشکه‌ای شکل و پلانکتونی است که از طریق منقبض کردن خود و پمپاژ آب از طریق بدن ژلاتینیش حرکت می‌کند. آب با کمک فیلترهای داخلی سالپ پالایش شده و این جانور دریایی از فیتوپلانکتون‌ها تغذیه می‌کند.

قلابچه‌ماهی با نام علمی Lophiiformes یکی از عجیب‌ترین و ترسناک‌ترین موجودات دریایی شناخته شده برای انسان است. این ماهی ساکن اعماق آب برای جذب شکار خود از یک زائده نورانی استفاده می‌کند.

شب‌پره پودل ونزوئلایی در سال ۲۰۰۹ توسط دکتر آرتور انکر در منطقه گرن سابانا ونزوئلا کشف شد. ظاهر این حشره چیزی بین شب‌پره و یک سگ نژاد پودل است.  

خفاش ماهی لب قرمز یا خفاش ماهی گالاپاگوس شناگر خوبی نیست و از باله‌های خود که برای راه رفتن کف اقیانوس سازگار شده‌اند، برای حرکت استفاده می‌کند.

اژدهای خاردار یا شیطان خاردار یک مارمولک استرالیایی است که به نام شیطان کوهی و مارمولک خاردار نیز شناخته می‌شود. این حیوان می‌تواند تا ۲۰ سانتیمتر طول داشته باشد و تا ۲۰ سال نیز زندگی کند.

مانتیس گلی از جمله مانتیس‌های شکارچی است که ظاهر آن شبیه یک گل به نظر می‌رسد. بیشتر گونه‌های مانتیس گلی در خانواده Hymenopodidae قرار دارند. اگرچه رفتار آنها متفاوت است، اما به طور معمول شامل بالا رفتن از گیاهان و رسیدن به گلی مناسب و سپس انتظار برای شکار یک حشره می‌شود.

میگوی مانتیس یک موجود آبزی با ظاهری زیبا و البته مشتهایی قدرتمند است. هر مشت این میگو می‌تواند به سرعت ۲۳ متر بر ثانیه برسد و نیرویی حدود ۱۰۰ برابر وزن حیوان را اعمال کند.

مورچه مخملی برخلاف نام خود در واقع نوعی زنبور است. در حقیقت، زنبورهای ماده بدون بال و دارای بدنی کرکی هستند. بدن کرکی این حیوان که شبیه میوه بوته قطران به نظر می‌رسد می‌تواند به گمراه کردن شکارچیان کمک کند.

منبع: عصر ایران 

منبع
hamshahrionline
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز