ترودو در واکنش به همه پرسی الحاق اوکراین به روسیه: هرگز به رسمیت نمی‌شناسیم

Submitted on پ., 09/22/2022 - 12:59

ترودو در واکنش به همه پرسی الحاق اوکراین به روسیه: هرگز به رسمیت نمی‌شناسیم و به شدت محکوم می‌کنیم

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، با انتشار پستی همه پرسی برنامه ریزی شده در مناطق اشغالی اوکراین را محکوم کرد.

به گزارش رسانه هدهد کانادا، نمایندگان منتخب روسیه در مناطق اشغالی چهار منطقه اوکراین روز سه‌شنبه برنامه‌هایی را برای همه‌پرسی در مورد پیوستن این مناطق به روسیه ارائه کردند که به اعتقاد کشورهای غربی می‌تواند شدت نبرد در این مناطق را افزایش دهد.

ما هرگز این همه پرسی را به رسمیت نخواهیم شناخت. این کار نقض آشکار قوانین بین المللی و عامل تشدید بیشتر جنگ بوده و از نظر ما غیرقابل قبول است.

سایر مقامات حامی اوکراین نیز با این اقدام مخالفت کرده‌اند.

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین در پاسخ به سوالات خبرنگاران حاضر در سازمان ملل گفت: روس‌ها هر کاری که بخواهند می‌توانند انجام دهند اما این اقدام چیزی را تغییر نخواهد داد.

وی با انتشار توئیتی نیز نوشت: روسیه هر چه می‌خواهد بگوید. اوکراین حق دارد سرزمین‌های خود را آزاد کند و به این کار ادامه خواهد داد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، گفت که واشنگتن هرگونه رفراندوم را «به صراحت» رد می‌کند.

اتحادیه اروپا نیز این طرح را محکوم کرد.

اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن نتیجه همه پرسی الحاق اوکراین به روسیه را به رسمیت نمی‌شناسند. و در صورت برگزاری آن، اقدامات بیشتری علیه روسیه در نظر خواهند گرفت.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه و گیتاناس ناوسدا، رئیس‌جمهور لیتوانی، هر دو برگزاری این همه پرسی برنامه‌ریزی‌شده را «مضحک» خواندند.

چهره‌های طرفدار روسیه در اقدامی از پیش برنامه ریزی شده، این همه‌پرسی را برای روزهای ۲۳ تا ۲۷ سپتامبر در استان‌های لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپوریژژیا، که حدود ۱۵ درصد از خاک اوکراین که منطقه‌ای به وسعت مجارستان را تشکیل می‌دهند، اعلام کردند.

روسیه در حال حاضر لوهانسک و دونتسک را که در سال ۲۰۱۴ بخشی از آن‌ها را اشغال کرد، کشورهای مستقل و غرب اوکراین که به طور غیرقانونی توسط مهاجمان روسی اشغال شده است را بخشی از اوکراین می‌داند.

برخی از حامیان کرملین همه پرسی الحاق اوکراین به روسیه را به عنوان اولتیماتوم روسیه به غرب برای پذیرش دستاوردهای ارضی روسیه می‌دانند.

دیمیتری مدودف، نایب رئیس شورای امنیت ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه، با انتشار پستی در شبکه‌های اجتماعی گفت:

تجاوز به خاک روسیه جنایتی است که به شما امکان می‌دهد از تمام نیروهای دفاعی‌تان استفاده کنید.

امروز برگزاری رفراندوم، فردا به رسمیت شناختن بخشی از فدراسیون روسیه، پس فردا حمله به خاک روسیه تبدیل به یک جنگ تمام عیار بین اوکراین و ناتو و روسیه می‌شود که از هر نظر دست روسیه را برای نبرد باز می‌کند.

ایالات متحده و متحدان ناتو که با ارسال تسلیحات از اوکراین حمایت می‌کنند، چنین همه‌پرسی را بی‌معنی خواندند.

روسیه از زمانی که نیروهای متجاوز این کشور در ماه مارس در حومه کیف شکست خوردند، تصرف کامل استان‌های لوهانسک و دونتسک را هدف اصلی «عملیات نظامی ویژه» خود اعلام کرده است.

منبع: گلوبال نیوز

منبع
hodhod

بیشترین بازدید اخبار امروز