سیل یک پل تاریخی را برد

Submitted on ش., 01/08/2022 - 13:22

به گزارش ایسنا، سیاوش آریا ـ پژوهشگر و فعال میراث فرهنگی استان فارس ـ با انتشار تصویری از آخرین وضعیت این پل تاریخی، خبر داد: بخش بزرگی از پل تاریخی «آبرسان» شهر اهل از بخش اشکنان شهرستان لامرد در استان فارس در پی سیلاب‌های هفته گذشته، ویران شد و تنها بخش کوچکی از پایه‌های این پل باقی ماند.

این کنشگر میراث فرهنگی در بخشی از یادداشتی که منتشر کرده است، با اشاره به هشدارهای سال‌های گذشته درباره وضعیت ناپایدار این یادمان تاریخی و درخواست رسیدگی از مسؤولان، نوشته است در سیل سال ۱۳۹۸ بخش‌هایی از این پل ویران شده بود و نیاز به مرمت اضطراری و فوری داشت. او با انتقاد از مسؤولان شهری و مدیریت  میراث فرهنگی در شهرستان لامرد و مرکز استان نوشته این موضوع باعث شد تا یکی از بی‌همتاترین یادمان‌های تاریخی فرهنگی شهرستان لامرد نابود شود و تنها بخش کوچکی از آن باقی بماند.

آریا همچنین متذکر شد: اگر همین بخش اندک پل هرچه زودتر حفاظت و مرمت نشود باید برای همیشه با یکی دیگر از یادگاری‌های گرانسنگ این سرزمین بدرود گفت.

این سازه آبی از جمله بناهای شاخص و ملموس به لحاظ ساختار معماری است که در فهرست آثار ملی ثبت شده و قدمت آن به قرون اولیه اسلامی بازمی‌گردد. سازه این پل از سنگ و ساروج بوده که در سال‌های اخیر متأثر از خشکسالی شده و با هر بار سیلاب، بخشی از آن نابود شده است.

خلیل ترزبان ـ باستان‌شناس ـ پس از سیل سال ۹۸ درباره وضعیت این پل تذکر داده بود که این سازه آبی در میانِ دشت واقع شده و با گذشت زمان و سست شدن پایه‌های پل و ضعیف شدن طاق‌ها و پایه‌هایی که در بستر خاک ایجاد شده، به مرور زمان بر اثر فرسایش توسط سیلاب و طغیان رودخانه سست و نابود شده است و مرمت نشدن این اثر سبب شده که در بارندگی اخیر  (سال ۹۸)، ۲۰ درصد از این سازه تخریب شود که نیاز به مرمت فوری دارد.

با وجود چنین هشدارهایی درباره خطر تخریب این پل تاریخی و پیش‌بینی‌های هواشناسی درباره احتمال سیلاب در این فصل، اما اقدام و تدبیری برای محافظت از این اثر تاریخی نشده است.

علاوه‌بر استان فارس، برخی آثار تاریخی در استان‌های هرمزگان، ‌خوزستان، کرمان و سیستان و بلوچستان نیز بر اثر بارندگی‌های شدید و سیلاب اخیر تخریب شده‌اند. از میزان خسارت واردشده به آثار تاریخیِ سیل‌زده هنوز آمار کاملی گردآوری نشده است.

انتهای پیام

منبع
isna
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز