روسیه: توافقنامۀ منطقۀ آزاد تجاری بین ایران و اوراسیا در مراحل نهایی قرار دارد

Submitted on Mon, 06/19/2023 - 15:03

خبرگزاری دولتی تاس روسیه، روز دوشنبه ۱۹ ژوئن (٢۹ خرداد)، گزارش داد که انعقاد توافقنامۀ منطقه آزاد تجاری بین ایران، روسیه و چند کشور دیگر که منطقه وسیع اوراسیا از مرزهای اروپای شرقی تا غرب چین را شامل می‌شود، تا پایان سال ۲۰۲۳ امکان‌پذیر خواهد بود.

الکسی اورچوک معاون نخست وزیر روسیه، در حاشیه مجمع بین المللی اقتصادی سن‌پترزبورگ (SPIEF) به خبرگزاری تاس، گفت: «مذاکرات بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) که شامل کشورهای روسیه، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان است، در مراحل نهایی خود قرار دارد».

معاون نخست وزیر روسیه با بیان اینکه «اتحادیۀ اقتصادی اوراسیا اکنون به انعقاد چنین توافقی با ایران بسیار نزدیک شده است»، گفت: «این موضوع در شورای بین‌دولتی اوراسیا نیز مورد بررسی قرار گرفت و از حمایت سران دولت ها برخوردار شد. بنابراین، ما در حال پیشرفت هستیم و توافقنامه می‌تواند به امضا برسد».

وی در ادامه گفت که «اتحادیه اقتصادی اوراسیا همچنین در حال انعقاد تعدادی توافقنامۀ آزاد تجاری با کشورهای دیگر است که مذاکرات با آنها نیز در حال انجام است».

الکسی اورچوک تصریح کرد: «ما در حال مذاکره با مصر، هند، اندونزی و امارات نیز هستیم. همه این کشورها با ما روابط دوستانه‌ای دارند و دارای بازارهای رو به رشدی هستند بنابراین مرکز اقتصادی جهان چند قطبی نوین در مسیر آنها حرکت می کند».

معاون نخست وزیر روسیه با بیان اینکه «مذاکرات دربارۀ مناطق آزاد تجاری حتی در قالب دوجانبه نیز بسیار دشوار است و سالها طول می کشد»، گفت: «مذاکره‌کنندگان باید منافع مختلفی را در نظر بگیرند. در مورد ما، منافع هر پنج کشور عضو اتحادیه، صاحبان کسب و کار و مصرف کنندگان آنها نیز در اینجا دخیل است. همه اینها باید توسط مذاکره‌کنندگان در نظر گرفته شود و این یک فرآیند پیچیده است».

خبرگزاری رویترز نیز در این زمینه گزارش داده است که در پی تحریم‌های غرب علیه روسیه به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین، هم این منطقه و هم ایران برای کرملین اهمیت بیشتری پیدا کرده‌ زیرا تحریم‌های کشورهای غربی مسیرهای تجارت خارجی روسیه را محدود کرده و مسکو مجبور به جستجوی بازارهایی در خارج از اروپا شده است. 

به گزارش خبرگزاری رویترز، به رغم روابط تنگاتنگ بین مسکو و تهران از زمان حمله روسیه به اوکراین در فوریه سال گذشته و آغاز خرید پهپادهای ساخت ایران برای حمله به این کشور، تجارت میان ایران و روسیه رشد متوسطی داشته است. 

براساس این گزارش، حجم گردش کالا بین روسیه و ایران در سال ۲۰۲۲، ۲۰ درصد افزایش داشته است که این میزان دو سوم نرخ رشد کلی تجارت میان مسکو و چین محسوب می‌شود.

پیش از این، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مرداد سال گذشته، در جریان رسیدگی به تقاضای یک فوریت برای لایحه پروتکل تبدیل موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و دولت‌های عضو که از سوی دولت مطرح شده بود، با ۱۸۵ رأی موافق، ۴ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۲ رأی با بررسی آن به صورت یک فوریت موافقت کردند.

پنج کشور روسیه، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) هستند.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز