RBC پیش بینی می کند که قیمت مسکن در کانادا در آینده نزدیک به کاهش خود ادامه خواهد داد و هیچ بهبود سریعی وجود نخواهد داشت

Submitted on س., 01/31/2023 - 20:28

RBC، بزرگ‌ترین بانک کانادا، فکر می‌کند که فروش مسکن به پایین‌ترین حد خود رسیده است، اما دردسرهای بیشتری را حداقل در کوتاه‌مدت برای قیمت مسکن در پیش رو می‌بیند. برداشت RBC این است که قیمت مسکن در حال تثبیت است، اما بیشتر کاهش خواهد یافت، و انتظار بهبودی سریع را نداشته باشید، زیرا چالش‌های توان خرید بر فروش‌های آتی سنگینی می‌کنند.

RBC اشاره کرد که فروش املاک و مستغلات مسکونی کانادا ممکن است پس از سقوط به پایین ترین حد خود برسد. فروش خانه در سال ۲۰۲۲ به میزان ۲۵ درصد کاهش می یابد و افزایش فروش را از سال ۲۰۲۰ را معکوس می کند. بریتیش کلمبیا (۳۵٪-) و انتاریو (۳۲٪-) شاهد کاهش حتی بیشتر بودند. استان های مقرون به صرفه تر مانند آلبرتا (۱/۸٪-) وضعیت بهتری داشتند که تا حدی به دلیل بازار پررونق انرژی بود. مشاهده کاهش بیشتر در فروش خانه دشوار است، به خصوص اگر تعداد مشاغل کاهش نیابد.

RBC معتقد است که این بدان معنی است که بازار به ویژه در مناطق محلی در حال تثبیت است. ویکتوریا، ونکوور، کلگری، ادمونتون، تورنتو و حتی آتلانتیک کانادا در حال تثبیت هستند. تنها تعداد کمی از شهرها در گراند پریری و کبک همچنان شاهد فرسایش بازار هستند.

بنا بر گزارش تورنتوپرشنز،‌RBC به طور خاص تأکید کرد که این کاهش به معنای عدم کاهش بیشتر است. فروش خانه های موجود زیر سطح عادی باقی مانده است. در دهه گذشته، خارج از چند ماه اول همه‌گیری، فروش به این ضعیفی را ندیده‌ایم. با این حال، فروش دسامبر قوی تر از گزارش اخیر بود. با در نظر گرفتن این موضوع، شاهد تناسخ در پیش بینی قیمت خواهیم بود.

انتظار می رود قیمت املاک و مستغلات کانادا به کاهش خود ادامه دهد
در این مرحله، همه در کانادا می دانند که قیمت خانه در بیشتر بازارها در حال کاهش است. این بانک به ما یادآوری کرد که قیمت معیار ترکیبی MLS یا قیمت یک خانه معمولی، ۱۳ درصد از اوج خود کاهش یافته است. قیمت ها در بازار انتاریو بیش از ۲۰ درصد کاهش یافته است و تورنتو (۱۴٪-) فاصله چندانی با آن نداشت.

رابرت هوگ، دستیار اقتصاددان ارشد RBC، گفت که کلگری یکی از معدود بازارهایی است که این روند را کاهش می دهد و سنت جان یکی دیگر از بازارهای خارج از این قاعده است.

هوگ گفت تثبیت فروش مسکن و کاهش شدید قیمت‌ها برای جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت‌ها کافی نیست. ما انتظار داریم قیمت مسکن در کوتاه مدت بیشتر کاهش یابد. در حالی که ممکن است پایین آمدن قیمت قریب الوقوع باشد، خریداران برای مدتی همچنان با قیمت پایین دست و پنجه نرم خواهند کرد.

این بانک همچنین انتظار دارد که نرخ بهره یک شبه دوباره در این ماه افزایش یابد. با این حال، ما معتقدیم که با تثبیت شرایط عرضه و تقاضا، سرعت کاهش قیمت ها به تدریج کاهش خواهد یافت. در واقع، پس از افت ۶ درصدی فهرست های جدید، فروش در ماه دسامبر کمی کاهش یافت.

بدترین حالت تمام شده است، اما انتظار افزایش مجدد قیمت ها را نداشته باشید
تنها چند ماه است که دوباره به رونق قیمت مسکن بازگشته ایم، درست است؟ این یک ضرب المثل رایج در میان متخصصان املاک و مستغلات در شبکه های اجتماعی است. اما صنعت مالی آن را اینگونه نمی بیند. هوگ گفت: "ما انتظار داریم که بهبودی آتی در ابتدا آرام باشد."

نرخ بهره بالاتر و توان خرید همچنان مشکلات بزرگی برای خریداران در سراسر سال ۲۰۲۳ و پس از آن خواهد بود. این امر فروش را آرام نگه می دارد و هرگونه افزایش قیمت را محدود می کند.

چشم انداز بهبود متوسط ​​مشابهی در سراسر بخش بانکی به اشتراک گذاشته شده است. همین چند هفته پیش، BMO Capital Markets توضیح داد که بازگشت فوری به رشد را مشاهده نکرده است. در چند ماه گذشته، Oxford Economics نیز دیدگاه مشابهی داشته است.
تورنتوپرشنزداتکام
https://www.torontopersians.com/

هوگ اشاره کرد که رشد جمعیت "گرم خواهد شد". شایان ذکر است که وقتی اقتصاد در اوایل دهه ۱۹۹۰ سقوط کرد، با رونق جمعیت همراه بود. بازار در آن زمان با رونق جمعیت دوباره شعله ور نشد و تا دو دهه بعد بود که قیمت واقعی مسکن به اوج خود بازگشت.

منبع
torontoPersians
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز