مسئولان ایران از پیشنهاد اختلال و قطع اینترنت برای جلوگیری از تقلب در آزمون‌های سراسری استقبال کردند

Submitted on پ., 05/25/2023 - 11:59

مجید میراحمدی، معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور، در جلسه‌ای که ۴ خرداد برای بررسی مسایل حفاظتی و اجرایی آزمون سراسری برگزار شد،‌ گفت: «اگر خواسته‌ها برآورده نشد و نگرانی برای آزمون ایجاد شد، مجبوریم اینترنت را قطع کنیم.»

همزمان عبدالرسول پورعباس، رییس سازمان سنجش آموزش کشور نیز گفت:

ممکن است شورای حفاظت از آزمون سراسری، پیشنهاد قطع اینترنت را به شورای امنیت کشور ارایه کند. سازمان سنجش آموزش کشور از دستگاه‌های اجرایی انتظار دارد امکان ارسال تصویر و سوءاستفاده از بستر اینترنت در زمان برگزاری آزمون سراسری را مسدود کنند.

این سخنان در حالی بازگو می‌شود که محسن زارعی،‌ رییس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش، ۲۴ اردیبهشت، یعنی حدود یک هفته پیش از برگزاری دور اول آزمون سراسری، گفته بود برای جلوگیری از تقلب و به این دلیل که «پیام‌رسان‌های خارجی در زمینه تخلفات نقش داشته‌اند»، درخواست قطع اینترنت بین‌الملل را به وزارت ارتباطات مطرح کرده‌ایم.

در فاصله کوتاهی از این اظهارنظر، محمد احسان خرامید، رییس مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به این مسئله واکنش نشان داد و گفت وزارت ارتباطات برای هیچ آزمونی حتی یک دقیقه هم اینترنت را قطع نخواهد کرد. چند روز بعد، همزمان با برگزاری مرحله اول آزمون سراسری دبیرستان‌ها در ایران،‌ بخشی از سوالات امتحانی لو رفت.

قطع اینترنت بین‌الملل یکی از راه‌هایی است که حاکمان در ایران به عنوان روشی برای مدیریت بحران به آن روی می‌آورند. با این وجود، تجربه نشان داده که چنین راه‌کاری عملا نمی‌تواند از وقوع بحران جلوگیری کند. به عنوان نمونه، چند ماه قبل و در زمان برگزاری کنکور سراسری دانشگاه‌ها در دی‌ماه ۱۴۰۱، اینترنت قطع شد اما مدت کوتاهی بعد از آغاز آزمون، چند کانال تلگرامی کلید سوالات را منتشر کردند.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز