مستند جدید صحرا مانی در کن، آغازی برای همکاری سینمای افغانستان و هالیوود

Submitted on س., 05/23/2023 - 10:31

مستند "نان و گل های سرخ" که به عنوان یک داستان غیرسیاسی از مقاومت زنان توصیف می شود، سه زن تحصیل کرده و شاغل را دنبال می کند که زندگی آنها با بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان در اوت ٢٠٢١ زیر و رو شده است.

جنیفر لارنس و جاستین چیاروکی که تهیه کنندگان فیلم "نان و گل های سرخ"، اثر جدید صحرا مانی، هستند  برای تماشای نخستین اکران جهانی این فیلم در جشنواره کن امسال حضور یافتند.

جنیفر لارنس، بازیگر آمریکایی برنده اسکار، پیشتر در رابطه با انتخابش برای همکاری با این سینماگر گفته بود:

او (صحرا مانی) بهترین فرد برای انجام این کار است. نه تنها اهل افغانستان است، بلکه مستند او (هزار و یک زن چون من) بسیار باورنکردنی و تکان دهنده بود و من فکر می کنم علاوه بر توانایی هایش در تصویربرداری، زاویه دیدی قابل توجه دارد.

"هزار و یک زن چون من"، اثر قدرتمند صحرا مانی در سال ٢٠١٨‬ توانسته بود بیش از ٣‬٠ جایزه بین المللی را از آن خود کند. این فیلم، یک زن جوان افغان را به تصویر می کشد که پس از سال ها آزار جنسی توسط پدرش، به دنبال برقراری عدالت است.

صحرا مانی، مستندساز و  بنیانگذار افغانستان داک هاوس (Afghanistan Doc House) شرکت تولید فیلم مستند مستقر در کابل است.

این کارگردان اهل افغانستان از شانزده سالگی به عکاسی علاقه داشته و تحصیل و فعالیت خود را پیرامون این هنر آغاز کرد.

وی سپس برای ادامه تحصیل به کشور انگلستان رفته و رشته سینما را برای ادامه راه خود برگزید. به این ترتیب بود که  صحرا مانی از طریق سینما با جشنواره های فیلم آشناایی پیدا کرد.

این کارگردان که در جامعه ای بزرگ شده است که زنان، هر روز در آن با مشکلات زیادی مواجه هستند، هدف نهایی خود را فراتر از حضور در فستیوال ها می داند.

به گفته این استاد دانشگاه، زن بودن هنوز هم در برخی از جوامع به معنای محکومیت به سرنوشتی از پیش تعیین شده و محرومیت از بسیاری از حقوق و امکانات است. جهالتی که مسوولیت مبارزه با آن برعهده هر فرد جامه است.

صحرا مانی در گفتگو با ار.اف.ای فارسی از مصائب زنان افغانستان تحت سلطه طالبان، مقاومت مدنی و مسیر هفده ساله ای که در دنیای سینما طی کرده تا به عنوان یک فیلمساز مستقل، امروز، در کن حضور داشته باشد می گوید.

ویدیوی مصاحبه ار اف ای فارسی و صحرا مانی را میتوانید در پیوست این خبر مشاهده کنید.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز