مرگبارترین روز ارتش اسرائیل از زمان آغاز حمله زمینی به غزه‌؛ نتانیاهو دستور تحقیقات درباره این «فاجعه» را صادر کرد

Submitted on س., 01/23/2024 - 13:13

ارتش اسرائیل امروز سه‌شنبه اعلام کرد که ۲۴ نظامی‌اش در غزه کشته شدند. به نوشته خبرگزاری فرانسه این مرگبارترین روز برای ارتش اسرائیل از زمان آغاز حملات زمینی به نوار غزه در ۲۷ اکتبر به شمار می‌آید. روز دوشنبه ۲۱ سرباز ذخیره ارتش اسرائیل در یک حمله‌ حماس در مرکز نوار غزه کشته شدند. سه نظامی دیگر اسرائیلی در همین روز در حملات جداگانه‌ای کشته شدند.

همچنین بخوانید۲۴ سرباز اسرائیلی در غزه کشته شدند

بدین ترتیب شمار سربازان کشته شده اسرائیل از زمان حمله زمینی به نوار غزه از مرز ۲۰۰ نفر گذشت و به ۲۱۷ تن رسید. 

بنیامین نتانیاهو در بیانیه ای با اشاره به «یکی از سخت ترین روزها» از زمان آغاز جنگ گفت: نیروهای اسرائیلی تحقیقاتی را درباره این فاجعه آغاز کرده اند. او در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «به نام قهرمانان خود و برای زندگی خود، ما تا پیروزی مطلق دست از مبارزه نخواهیم کشید.»

به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل، سربازان ذخیره درحال تدارک انفجار دو ساختمان در فاصله ۶۰۰ متری مرز میان غزه و اسرائیل بودند که شلیک یک راکت آر.پی.جی از سوی نیروهای حماس به یک تانک که در نزدیکی آنجا بود باعث انفجار و فرو ریختن این دو ساختمان شد. دانیال حقاری افزود که انفجار زودتر از انتظار دلیل کشته شدن سربازان اسرائیلی بوده است چرا که شماری از سربازان در لحظه انفجار در داخل یا نزدیکی ساختمان‌ها بودند. 

کشته شدن بیش از ۲۰ سرباز این کشور در یک روز نشان دهنده این موضوع است که هدف اولیه تل‌آویو مبنی بر نابودی حماس چندان تحقق نیافته است.

روزنامه وال استریت ژورنال دو روز پیش در مقاله‌ای به نقل از سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا خبر داد که اسرائیل از ابتدای شروع جنگ تا کنون بین ۲۰ تا ۳۰ درصد جنگجویان حماس را کشته است که بسیار دور از هدف اعلامی ارتش اسرائیل برای نابودی این گروه است.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها، ارتش اسرائیل حملات خود به غزه را امروز سه‌شنبه ادامه داد و اعلام کرد که شهر خان یونس، دومین شهر بزرگ نوار غزه واقع در جنوب این باریکه را به محاصره خود در آورده است.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، ارتش اسرائیل همچنین بدون ارائه شواهدی گفت که نیروهایش در روزهای اخیر ده‌ها جنگجو را در خان یونس کشته‌اند. 

به گزارش این خبرگزاری، در پی حملات اسرائیل در این منطقه ده‌ها فلسطینی کشته و زخمی شدند. بر اساس آخرین آمار ارائه شده توسط وزارت بهداشت حماس، ۲۵ هزار ۴۹۰ فلسطینی که بیشتر انان زنان، نوجوانان و کودکان هستند از زمان آغاز جنگ در هفتم اکتبر کشته شده‌اند.

بر اساس آمار خبرگزاری فرانسه بنا بر داده‌های رسمی اسرائیل، حمله بی‌سابقه هفتم اکتبر حماس به اسرائیل که جرقه شروع جنگ را زد، منجر به کشته شدن بیش از هزار ۱۴۰ اسرائیلی که عمدتا غیرنظامی بودند، شد.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز